لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۱۵

عربستان به زنان بدون محرم اجازهٔ ادای فریضه حج داد؛ آیا زنان از افغانستان اجازه خواهند یافت؟


تعدادی از زنان در هنگام طواف کعبه شریف در عربستان سعودی

عربستان سعودی به تازگی اعلام کرده که زنان مسلمان بدون داشتن محرم می‌توانند برای ادای فریضۀ حج به این کشور سفر کنند.

این درحالیست که برخی زنان افغان با اشاره به محدودیت‌های وضع شده از سوی طالبان بر زنان می‌گویند، طالبان هیچ‌گاه به زنان اجازۀ سفر بدون محرم را نخواهند داد.

این نخستین بار است که بر اساس اعلام جدید دولت عربستان٬ زنان مسلمان بدون محرم و به تنهایی اجازه می یابند تا در مراسم حج حضور بیابند.

اما اینجا در افغانستان؛ آیا زنان از سوی حکومت طالبان اجازه خواهند یافت تا بدون محرم به قصد اشتراک در مراسم حج کشور را ترک کنند؟

عبیره ضیایی، آموزگار که در عرصه آموزه‌های دینی تا درجهٔ دُکترا درس خوانده است٬ سفر چند زن بدون محرم را با استناد به متون دینی جایز می‌داند.

"عربستان که علم شرعی و دینی او پیشرفته است می‌تواند اجتهاد کند و فتوایی صادر کند که در دنیای امروزی در تضاد نباشد چون اسلام چیزی را می پذیرد که برای مردم سخت نباشد."

مردم در افغانستان آماده گی های ویژه برای افرادی که به مراسم حج میروند و یا از مراسم برگشت می کنند٬ اتخاذ می نمایند
مردم در افغانستان آماده گی های ویژه برای افرادی که به مراسم حج میروند و یا از مراسم برگشت می کنند٬ اتخاذ می نمایند

در همین حال برخی زنان در افغانستان با اشاره به محدودیت‌های طالبان می‌گویند، این گروه هیچ‌گاه به زنان اجازه سفر بدون محرم را نخواهند داد.

ژولیا پارسی، باشندۀ کابل می‌گوید، طالبان زنان بدون محرم را حتی اجازۀ ورود در اداره‌های دولتی را نمی‌دهند چه بسا که بدون محرم بگذارند از کشور خارج شوند.

یکی از زنان در کابل: طالبان هرگز اجازه نخواهند داد تا زنان بدون محرم به عربستان بروند

"محدودیتی که بالای زنان افغانستان وضع شده در هیچ جای اسلام نیست درحالی که عربستان یک کشور اسلامی است و تمام مسلمانان برای عبادت و توبه آنجا می‌روند اما در افغانستان زنان نمی‌توانند که حتی از یک ولایت به دیگر ولایت سفر کنند."

شبنم آموزگار و باشندۀ کندهار نیز این اعلامیه عربستان را در افغانستان غیر قابل اجرا می‌داند.

"تصمیمی که عربستان سعودی گرفته که زنان می‌توانند بدون محرم برای حج سفر کنند، اما دولت ما که فعلا اجازه نمی‌دهد زنان بدون محرم به دیگر کشورها سفر کنند یا داخل خود کشور رفت و آمد کنند."

خواستیم دیدگاه وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف و امر به معروف و نهی از منکر طالبان را در بارۀ این اعلامیۀ عربستان سعودی داشته باشیم، اما سخنگویان این دو وزارت به سوالات ما پاسخ ندادند.

طالبان از زمان حاکمیت دوباره‌شان در ماه آگست سال گذشته میلادی، محدودیت‌های شدیدی بر زنان وضع کرده اند.

در حال حاضر زنان در افغانستان اجازۀ سفر طولانی‌تر را بدون محرم ندارند، دروازه‌های مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته است، زنان اجازۀ کار در بیشتر ادارات دولتی را ندارند، پوشش حجاب در بیرون از خانه اجباری اعلام شده و حتی برای حضور در پارک‌های تفریحی برای زنان محدودیت وضع شده‌است.

این درحالیست وزارت ارشاد، حج و اوقاف حکومت طالبان می‌گوید، امسال از افغانستان۱۳۵۸۲ تن برای مراسم حج در عربستان سعودی سفر می‌کنند، اما مشخص نشده که از این میان چه تعداد شان زن ها هستند.

XS
SM
MD
LG