لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۷ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۴۹

یک مقام بریتانیا: از تغییر سیاسی در افغانستان به وسیله خشونت حمایت نمی‌کنیم


بیرق ملی بریتانیا

بریتانیا می‌گوید که از هیچ کسی که خواهان آوردن تغییر سیاسی در افغانستان به وسیله خشونت باشد، حمایت نمی‌کند.

هوگو شارتر شارژدافیر سفارت بریتانیا برای افغانستان که در دوحه مستقر است، گفته که خشونت و حملات مرگبار، نه به نفع افغانستان است و نه به نفع جامعه جهانی.

او گفته است که کشورش از خشونت‌ها به هدف بهره گیری سیاسی در افغانستان پشتیبانی نمی‌کند و نه هم می‌گذارد که کسی در داخل خاک بریتانیا برای چنین اقدام‌های آمادگی بگیرد.

سارژدافیر سفارت بریتانیا برای افغانستان در اعلامیه‌ای که امروز یکشنبه از سوی وزارت خارجه بریتانیا منتشر شد، گفته که هر گونه حمله تروریستی را نکوهش می‌کند و آن را تاسف بار می‌داند.

این مقام بریتانیایی افزوده که برای صلح و ثبات افغانستان، نیاز است تا کمک‌های بشری با افغان‌ها ادامه یابد و به نگرانی‌های امنیتی هم پاسخ داده شود.

این واکنش یک روز پس از وقوع رویداد مرگبار بر عبادتگاه سیک‌های افغانستان در منطقه کارته پروان شهر کابل صورت می‌گیرد.

در رویداد روز شنبه، یک محافظ سیک و یک عضو نیروی امنیتی طالبان، کشته شدند.

ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان با نکوهش این رویداد گفته که حملات سیستماتیک بر اقلیت‌ها باید توقف داده شود، مسئولان این رویداد‌ها باید مورد تحقیق قرار گیرند و از آنها حساب گرفته شود.


دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان نیز حمله دیروز بر عبادتگاه سیک‌ها در کابل را نکوهش کرده است.

توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان هم در توییتر نوشته که حملات در برابر غیرنظامیان باید متوقف و از اقلیت‌ها باید برای انجام مراسم مذهبی‌شان محافظت شود.

نریندر مودی صدراعظم هند با نکوهش حمله دیروز شنبه در کابل، از آن به عنوان یک رویداد وحشیانه یاد کرده است.

مسئولیت این رویداد را شاخه ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش پذیرفته است.

از چندی به اینسو حملات گروه داعش بر اقلیت‌های مذهبی، مسجد‌ها و عبادتگاه‌ها افزایش یافته است.

چندی پیش ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفته بود که داعش در افغانستان نابود شده و فعالیت‌هایش در مقایسه با گذشته خیلی کاهش یافته است.

اما این گروه پس از حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان در تابستان پارسال، مسئولیت چندین حمله مرگبار در کابل و ولایت‌های مختلف را پذیرفته است.

XS
SM
MD
LG