لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۷ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۵۶

وزیر دفاع بریتانیا: اتهام ها در بارهٔ قتل ده‌ها افغان مورد تحقیق قرار می‌گیرد


تصویر آرشیف: سربازان بریتانوی در ولایت هلمند

وزیر دفاع بریتانیا می گوید اتهام ها در باره قتل ده‌ها افغان توسط نیرو های بریتانوی٬به صورت کامل مورد تحقیق قرار خواهد گرفت.

جیمز هیپی James Heappey گفت٬ در صورت شریک ساختن شواهد در مورد اتهام های قتل ۵۴ افغان، این قضیه به فراموشی سپرده نخواهد شد و مورد تحقیق کامل قرار خواهد گرفت.

حزب کارگر در خواست کرده که تحقیق مستقلانه در مورد قتل ۵۴ غیرنظامی افغان صورت بگیرد. بر نیروهای بریتانوی اتهام وارد شده است که درجریان ماه های نوامبر سال ۲۰۱۰ تا ماه می سال ۲۰۱۱ این عده افغانها را در ولایت هلمند به صورت عمدی کشته اند.

برنامه پانارومای شبکه خبری بی بی سی مستندی را تهیه کرده که در آن ادعا شده است، نیرو های ویژه بریتانیایی در جریان استقرار شش ماهه در ولایت هلمند، شماری از بازداشت شده ها و مردان غیر مسلح را کشته اند.

وزیر دفاع بریتانیا اکنون گفته که تحقیق در گذشته هم از سوی پولیس اینکشور در مورد اتهام های وارد شده صورت گرفته بود اما او تاکید کرده که باز هم برای بازنگری تحقیق آماده است.

جیمز هیپی وزیر دفاع بریتانیا
جیمز هیپی وزیر دفاع بریتانیا


در این میان بلال کریمی معاون سخنگوی حکومت طالبان به خبرگزاری رویترز گفته که نیرو های ناتو هنگام استقرار شان در افغانستان، بیشتر از آنچه گزارش داده می شود، قتل و کشتار را مرتکب شده اند.

" واقعیت اینست که در ۲۰ سال گذشته، جناح های که در اینجا حضور نظامی داشتند، همچو جنایت ها را در کشور ما انجام دادند. این موضوع تنها به ۵۴ تن خلاصه نمی شود."

بر اساس آماری که خبرگزاری رویترز نشر کرده، در جریان حضور ۲۰ ساله امریکا و ناتو، بیش از ۳۰ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند.

تلفات در جریان جنگ ها، بمباران و حملات انتحاری به غیرنظامیان وارد شده است.

بر اساس احصائیۀ که خبرگزاری رویترز نشر کرده، در ۲۰ سال گذشته، شمار پناهجویان افغان به ۱۱ میلیون تن رسیده و ۷۲ در صد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG