لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۵:۰۱

انتظارات از کنفرانس تاشکند؛ معاون یوناما: طالبان باید درمورد بازگشایی مکاتب دختران تصمیم بگیرند


Afghanistan - Tashkent Conference officially start. 26.07.2022
د تاشکند کنفرانس په رسمي توګه پیل شو
Afghanistan - Tashkent Conference officially start. 26.07.2022 د تاشکند کنفرانس په رسمي توګه پیل شو

نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان و معاون دفتر یوناما در کابل در تازه ترین اظهارات خود در مورد برگزاری کنفرانس تاشکند٬ طالبان را به عملی کردن خواسته های مردم و ایجاد حکومت همه شمول ترغیب کرده اند.

مارک پوتزل، معاون سیاسی نماینده سرمنشی سازمان ملل در افغانستان، در کنفرانس تاشکند گفت که هیچ کسی مخالف بازگشایی مکاتب دختران نیست.

او که از سه هفته به این طرف به عنوان معاون سیاسی دفتر یوناما در افغانستان توظیف شده است میگوید که در جریان این سه هفته با هیچ کسی بر نخورده است که در مخالفت با بازگشایی مکاتب دختران در افغانستان باشند.

او از طالبان خواست تا در این مورد تصمیم خود را اتخاذ کنند.

مارک پوتزل، معاون سیاسی نماینده سرمنشی سازمان ملل در افغانستان
مارک پوتزل، معاون سیاسی نماینده سرمنشی سازمان ملل در افغانستان

دومین روز کنفرانس تاشکند با حضور نماینده گان بیست کشور و اشتراک هیئت طالبان تحت عنوان « امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان» برگزار شد.

هیئت طالبان در این کنفرانس تلاش کرده است تا چهره جدیدی از افغانستان را به نماینده گان کشور های اشتراک کننده در کنفرانس نشان بدهد. امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان خواستار ایجاد روابط نزدیک به جامعه جهانی گردید.

نماینده اتحادیه اروپا: در نشست تاشکند نیاز به یک حکومت رسمی و همه‌شمول است که از همه اقوام و گروه‌های مختلف سیاسی نمایندگی کند

«ما می‌خواهیم افغانستان بار دگر به میدان جنگ تبدیل نشود، میدان صلح باشد، میدان ثبات باشد، میدان اقتصاد باشد و نقطه اتصال منطقه باشد.»

با این حال، توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان با اشاره به وضعیت جدی حقوق بشر در افغانستان از وضعیت دختران و زنان، آزادی بیان و اقلیت‌های قومی در این کشور صحبت کرد.

او در ضفحه توییتر خود نوشت: " در نشست تاشکند نیاز به یک حکومت رسمی و همه‌شمول است که از همه زنان و مردان افغان، اقوام و گروه‌های مختلف سیاسی نمایندگی کند."

توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان
توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان


او افزود که برای رویارویی با چالش‌های اقتصادی افغانستان، طالبان باید شفافیت بودجه را نشان دهند، شفافیت قانونی و حاکمیت قانون را تضمین کنند و اقدامات قابل اعتمادی را برای تضمین استقلال و ظرفیت تخنیکی بانک مرکزی انجام دهند.

از زمان تسلط دوباره طالبان به قدرت٬ مسایل مربوط به امور مالی حکومت طالبان و عملکرد های بانک مرکزی این کشور که در کنترول طالبان است٬ پوشیده مانده است. این درحالی است که تا کنون سازمان ملل متحد در چندین مورد برای تامین نیازمندی های مردم افغانستان٬ ملیون ها دالر پول نقد را به بانک مرکزی افغانستان سپرده است.

طالبان انتظار دارند تا ایالات متحده با توجه به مشکلاتی که در افغانستان موجود است٬ دارایی های منجمند شدهٔ این کشور را آزاد بسازند٬ اما به نظر می رسد که ایالات متحده و شرکای بین المللی آن حاضر نیستند تا چنین اقدامی را انجام بدهند٬ زیرا به قول آنان طالبان در جریان نزدیک به یک سال گذشته نتوانسته اند تغییرات کلی در روش حکومتداری خود برای تامین حقوق بشر٬ آزادی بیان و حق تحصیل و کار زنان و دختران رونما بسازند.

با آنکه طالبان برگزاری کنفرانس تاشکند را موفقیت آمیز می دانند٬‌اما منتقدین به این باور اند که طالبان به تکرار خواسته های قبلی خود پرداخته و نتوانسته اند قناعت نماینده های کشور ها و نهاد ها را در مسایل اساسی وابسته به مشکلات مردم افغانستان٬ فراهم بسازند.

XS
SM
MD
LG