لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۱۱

سازمان ملل و چین: آزاد سازی دارایی های منجمد شدهٔ افغانستان به کاهش فقر کمک می‌کند


تصویر آرشیف: تعدادی از باشنده گان یک منطقه فقیر نشین در غرب افغانستان
تصویر آرشیف: تعدادی از باشنده گان یک منطقه فقیر نشین در غرب افغانستان

سازمان ملل متحد و چین خواهان آزاد سازی دارایی های منجمد شدۀ بانک مرکزی افغانستان شده اند.

هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید که به هدف کاهش بحران بشری، تزریق پول نقد خیلی نقش مهم دارد.

رامز الاکبروف در سخنرانی آنلاین از کابل به خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد، از امریکا خواست تا برای احیای اقتصاد و بازسازی افغانستان جنگ زده، دارایی های منجمد شده این کشور را آزاد کند.

" از جانب ما، سازمان ملل متحد همیشه در این مسئله، موقف واضح داشته. بدون شک، تزریق پول نقد و منابع داخلی به اقتصاد، نتیجه مثبت بر اقتصاد و وضعیت بشری دارد زیرا احیای آن برای اقتصاد فعال خیلی مهم است و می تواند کشور را به سوی ایجاد شرایط برای مردم که بتوانند غذای شانرا به دست آورند، سوق دهد."

رامز الاکبروف هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل برای افغانستان
رامز الاکبروف هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل برای افغانستان

هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل متحد برای افغانستان افزود که در حال حاضر ۱۹ میلیون تن از افغان ها با بحران غذایی روبرو اند.

رامز الاکبروف: تزریق پول نقد به جریان اقتصادی افغانستان اثرات مثبت دارد

به گفتۀ رامز الاکبروف، بحران اقتصادی شمار زیادی از مردم را به فقر سوق داده است.

اینسو امریکا گفته که هیچ گونه برنامه ای روی دست ندارد که از میان نزدیک به هفت میلیارد دالر دارایی های منجمد شدۀ افغانستان، سه و نیم میلیارد دالر آنرا به بانک مرکزی افغانستان تحت مدیریت طالبان بدهد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا به روز دوشنبه (۲۴ اسد) در واشنگتن به خبرنگاران گفت که آنان در جستجوی راه هایی هستند که این پول مستقیم به افغانان سود برساند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا

ازسوی دیگر٬ ژانگ جون نماینده دایمی چین در سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفته که باید دارایی های منجمد شده افغانستان به مردم اینکشور پرداخته شود.

" هیچ توجیه برای هیچ کسی وجود ندارد که دارایی های متعلق به مردم افغانستان را منجمد سازد. آنها باید در زود ترین فرصت آنرا آزاد سازند."

حدود یک سال پیش و با بازگشت دو باره طالبان به قدرت، ایالات متحده امریکا میلیارد ها دالر دارایی افغانستان را منجمد کرد.

سپس جو بایدن رئیس جمهور امریکا در فرمانی که در ۲۲ دلو پارسال امضا کرد، دستور داد که نیمی از دارایی های منجمد شده افغانستان به خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر و نیم دیگر آن برای کمک های بشری به مردم افغانستان اختصاص داده شود.

دو هفته پیش، حدود ۷۰ تن از متخصصان اقتصادی در نامه به جو بایدن و وزیر خزانه امریکا خواستند تا دارایی های افغانستان را به این کشور بر گردانند.

XS
SM
MD
LG