لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۴۶

کنفرانس تاشکند پس از دو روز نشست های پی در پی پایان یافت


هیئت حکومت طالبان و نماینده گان کشور های اشتراک کننده در کنفرانس تاشکند

نشست دو روزه تاشکند در مورد افغانستان با اشتراک مقام های حکومت طالبان و نماینده های حدود بیست کشور جهان به شمول ایالات متحده امریکا سه شنبه شب پایان یافت.

حکومت طالبان برگزاری این نشست دو روزه را موثر خوانده و میگوید که هیئت طالبان به رهبری امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه توانست توجه جامعه جهانی را به مشکلات اقتصادی افغانستان جلب کند.

حافظ ضیا احمد سخنگوی وزارت خارجه طالبان٬ پس از ختم این نشست به رادیو آزادی همچنان گفت که حکومت طالبان خواهان تعامل با کشورهای دیگر است و در این نشست هم روی همین موضوع پرداخته شد. او در این مورد توضیحات بیشتر داد:

" کنفرانس دایر شده در مورد افغانستان در تاشکند بسیار مهم بود، امیرخان متقی وزیر خارجه امارت اسلامی از طرف خود به همه اطمینان داد که حکومت جدید در افغانستان آماده است که براساس پالیسی متوازن و اقتصاد محور خود با کشورهای منطقه و جهان تعامل کند."

هیئت طالبان گفته است که بحث های زیادی در مورد مسایل اقتصادی افغانستان و همکاری های منطقوی در این کنفرانس مطرح گردید
هیئت طالبان گفته است که بحث های زیادی در مورد مسایل اقتصادی افغانستان و همکاری های منطقوی در این کنفرانس مطرح گردید


هیئت طالبان در نشست دو روزه تاشکند بیشتر روی مسایل اقتصادی، تجارتی و تعامل با جهان تمرکز کرد.

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان در این نشست دلیل اصلی بحران جاری اقتصادی در افغانستان را منجمد شدن داراریی های افغانستان از سوی امریکا خواند.

نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان در این کنفرانس از وضعیت دختران و زنان، آزادی بیان و اقلیت های قومی در این کشور صحبت کرد.

او خواهان ازاد سازی فوری این دارایی ها شد.

با برگشت طالبان به قدرت حدود ۹ میلیارد دالر از دارایی های افغانستان٬ به شمول هفت ملیارد دالر در ایالات متحده٬ در بیرون از افغانستان منجمد شد.

جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده به تاریخ ۱۱ فبروری امسال با امضای یک فرمان اجرایی جواز استفاده از سه و نیم میلیارد دالر از این دارایی ها را برای رسیدگی به بحران بشری و اقتصادی در افغانستان صادر کرد.

اما اکنون براساس گزارش خبرگزاری رویترز که دیروز نشر شد، امریکا و طالبان پیشهادات شانرا در مورد آزاد سازی میلیارد ها دالر سرمایه بانک مرکزی افغانستان مطرح کرده اند و در این خصوص پیشرفتی هم صورت گرفته است.

انتظار میرود توماس ویست نماینده امریکا برای افغانستان و برایان نلسون معاون وزارت خزانه داری امریکا در امور تروریزم و اطلاعات مالی٬ با هیئت طالبان به رهبری امیرخان متقی دیدار کنند
انتظار میرود توماس ویست نماینده امریکا برای افغانستان و برایان نلسون معاون وزارت خزانه داری امریکا در امور تروریزم و اطلاعات مالی٬ با هیئت طالبان به رهبری امیرخان متقی دیدار کنند


این در حالیست که قرار است توماس ویست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و برایان نلسون معاون وزارت خزانه داری امریکا در امور تروریزم و اطلاعات مالی با هیئت طالبان در تاشکند دیدار کند.

اعلامیۀ وزارت خارجه امریکا از این دیدار خبرداده و گفته که آنها در مورد رسیدگی به چالس های اقتصادی که مردم افغانستان با آن مواجه هستند، گفتگو خواهند کرد.

در حالی که هیئت طالبان در نشست تاشکند روی تعامل با جهان و حل مشکلات اقتصادی افغانستان تاکید کرد٬ اما اشتراک کننده های غربی از جمله توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان با اشاره به وضعیت جدی حقوق بشر در افغانستان از وضعیت دختران و زنان، آزادی بیان و اقلیت های قومی در این کشور صحبت کرد.

بازگشت طالبان در قدرت در آستانه یکساله‌گی قرار دارد، در این یکسال هیچ کشوری تا هنوز طالبان را به رسیمت نشناخته است.

ایجاد حکومت همه شمول، رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان ، دختران و اقلیت ها و قطع روابط با گروه های تروریستی از پیش شرط های است که جامعه جهانی برای به رسیمت شناختن طالبان آنرا مطرح کرده است.

XS
SM
MD
LG