لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۵۵

سازمان ملل: انکشاف دهات افغانستان در دستور کار ما قرار خواهد داشت


تصویر آرشیف : یکی از دهات ولسوالی ورس ولایت بامیان
تصویر آرشیف : یکی از دهات ولسوالی ورس ولایت بامیان

یک مقام ارشد ملل متحد می گوید که این سازمان، انکشاف دهات در افغانستان را در دستور کار خود قرار خواهد داد، تا از وخامت وضعیت بشری در این کشور جلوگیری کند.

به گفتۀ سازمان ملل متحد، وضعیت بشری در افغانستان بدتر شده، بحران اقتصادی افزایش یافته و ۹۷ درصد مردم این کشور، زیر خط فقر زندگی می کنند.

رامز الکبروف، معاون نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد و هماهنگ کننده امور بشری این سازمان در افغانستان می گوید که ماموریت بشری سازمان ملل متحد در افغانستان، بیشتر روی انکشاف دهات و ایجاد شغل برای دهاقین در رسیدگی به بحران های بشری و اقتصادی متمرکز خواهد بود.

رامز الکبروف اخیراً گفته است:

"افغانستان یک کشور فقیر، روستایی و با سطح انکشاف پایین است. چیزیکه ما باید به آن رو آوریم، چیزیست که تلاش می کنیم، انجام دهیم. برنامه هایی ست که بیشتر روی انکشاف دهات و ایجاد شغل در بخش روستایی تمرکز دارد. بازگردانیدن دهاقین افغان به کار، پیوند دادن آنها با بازار و تحریک رشد اقتصادی از پایین به بالاست."

رامز الکبروف، معاون نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد و هماهنگ کننده امور بشری این سازمان در افغانستان
رامز الکبروف، معاون نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد و هماهنگ کننده امور بشری این سازمان در افغانستان

سازمان ملل میگوید که وضعیت بشری در افغانستان بدتر شده، بحران اقتصادی افزایش یافته و ۹۷ درصد مردم افغانستان، زیر خط فقر بین المللی تعیین شده توسط بانک جهانی، زندگی میکنند، به این معنی که عاید روزانه افغان ها بطور متوسط یک دالر و ۹۰ سنت است.

رامز الکبروف با ابراز نگرانی در مورد وضعیت بشری در افغانستان گفته که سرنوشت همۀ نسل های افغان ها در معرض خطر قرار دارد و نمی شود که دست همۀ نسل های افغان ها را از دسترسی به توسعه قطع کرد.

سازمان ملل : وضعیت بشری در افغانستان بدتر شده، بحران اقتصادی افزایش یافته و ۹۷ درصد مردم افغانستان، زیر خط فقر زنده گی می کنند

به گفتۀ الکبروف، جوانان افغان فرصت آن را ندارند تا صبر کنند که اختلافات سیاسی حل شود، آنها نیاز به توسعه فردی دارند و این بدان معنی است که جوانان به مکاتب و اشتغال نیاز دارند که باید مساوی و خوب باشد.

الکبروف همچنان گفته که تغییرات اقلیمی، بر مشکلات افغانستان افزوده و می تواند برای نسل آیندۀ افغان ها وضعیت خیلی دشوار را ایجاد کند.

با تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشته و قطع کمک های بین المللی، بحران های بشری و اقتصادی در افغانستان افزایش یافته، صدها هزار تن کارهایشان را از دست داده اند و با افزایش خشکسالی، دهاقین افغان نیز با مشکلات زیاد دست و پنجه نرم می کنند.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG