لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۱۲

حکومت طالبان دومین قرار داد کنترول میدان های هوایی را با امارات متحده امضا کرد


میدان هوایی بین المللی کابل

حکومت طالبان قرارداد دیگری با شرکت گاک که در امارات متحدۀ عرب مستقر است، برای بهبود خدمات رهنمایی هوایی امضا کرد.

مسوولان حکومت طالبان در برنامه امضای این قرار داد از حل شدن چالش‌های کمبود تجهیزات میدان های هوایی افغانستان و ظرفیت سازی کارمندان متخصص در قالب این برنامه خبر دادند.

غلام جیلانی وفا معین وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان در این مورد گفت:

" دوام این قرار داد در حدود ده سال در نظر گرفته شده که در این مدت شما می فهمید که نصب کردن تجهیزات، خریداری تجهیزات از کشورهای بیرونی به شکل معیاری اش کار ساده نبوده و زمان‌گیر است و همچنان تربیه پرسونل تخنیکی".

مقام‌های حکومت طالبان ادعا کرده اند که ۷۰ فیصد تجهیزات میدان های هوایی توسط نیروهای ناتوهنگام خروج شان از بین برده شده است.

اما با آمدن طالبان و استفادۀ شان از زور برای تصرف کابل و بخش‌های دیگر روند تخلیه شتاب‌زده شد، سیستم‌های رادار و دیگر تجهیزات میدان‌های هوایی کشور به ویژه میدان هوایی کابل آسیب دیدند و نیز شماری از کارمندان حرفه‌یی و آموزش دیدۀ میدان‌های هوایی افغانستان ناگزیر شدند از این کشور بیرون شوند.

پرواز طیاره نیروهای بین المللی از میدان هوایی کابل
پرواز طیاره نیروهای بین المللی از میدان هوایی کابل

به گفتۀ آنان با امضای این قرارداد٬ قرار است تا حدود ۶ ماه دیگر خدمات رهنمایی هوایی در افغانستان با معیارهای بین المللی آغاز شود.

قرار است تا حدود ۶ ماه دیگر خدمات رهنمایی هوایی در افغانستان با معیارهای بین المللی آغاز شود.

هم‌چنان این قرار داد زمینۀ پروازهای دوبارۀ شرکت‌های بین المللی را به افغانستان تا دو ماه دیگر فراهم خواهد کرد.

با این حال ابراهیم معارفی مسوول منطقه‌یی شرکت گاک بعد از امضای این قرار داد پس از چاشت روز پنجشنبه در کابل گفت هدف آنان این است که هر چه زودتر مدیریت و عملیات را به افغانان بدهند.

او در مراسم امضای قرار داد گفت:"ما باور داریم که این یک توسعۀ قابل توجه است. چنان‌که این نه تنها ما را اجازه می‌دهد که حریم هوایی را عملیاتی کنیم که به حمل و نقل هوایی بین المللی زمینه فراهم شود بل هم‌چنان توان بازگرداندن خدمات هوایی مورد نیاز برای بازگشت خطوط هوایی بزرگ بین المللی به میدان‌های هوایی افغانستان خواهد بود".

پیش از این حکومت طالبان در ماه جوزا مسئولیت های عملیاتی و امنیتی چهار میدان هوایی افغانستان را رسماً به شرکت گاک سلوشنز داد_شرکتی که مستقر در امارات متحدۀ عرب است.
اکنون این شرکت دولتی امارات متحده عربی، مسئولیت های امنیتی و عملیاتی در میدان های هوایی کابل، کندهار، هرات و مزارشریف را به عهده دارد.

XS
SM
MD
LG