لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۵۰

صنعت تولید ابریشم در هرات در حال رکود است


یکی از زنان کارگر در بخش تولید ابریشم در هرات

زنان ابریشم کاردرهرات می گویند که دریک سال گذشته صنعت ابریشم دراین ولایت با رکود جدی مواجه شده است.

آنان همچنان می گویند که با بازگشت طالبان به قدرت درافغانستان ، صادرات ابریشم به خارج متوقف شده و نبود بازار فروش در داخل، کار و بار ابریشم کاران را سخت آسیب زده است.

بیشتر از نود درصد ابریشم ولایت هرات از سوی زنان تولید می شود و با کاهش تولیدات، صدها زن کارهای شان را از دست داده اند.

سیما ۲۵ ساله٬ تا پیش ازسقوط نظام جمهوریت درافغانستان روزانه تاده دستمال وشال ابریشمی تولید میکرد،اما حالا تنها دوشال در روزمی بافد.

او همراه با پنج زن دیگردریک کارگاه تولید ابریشم در ولسوالی زنده جان هرات کار می کند.

تا پیش از سقوط نظام جمهوریت درافغانستان، سیما روزانه در این کارگاه تا یک هزار افغانی کار می کرد،اما با بازگشت طالبان به قدرت مزدش در روز به ۳۰۰ افغانی کاهش یافته .

:" قبلا عواید کار ما بیشتر بود چون کار ما بازار فروش زیاد داشت اما اکنون به خاطر افزایش بیکاری و مشکلات اقتصادی، بازار فروش برای تولیدات خود پیدا کرده نمی توانیم. به همین خاطر عواید ما نسبت به چند سال پیش کمتر شده است. حدود شش سال می شود که در این کارگاه کار می کنم و تعداد ما از پانزده تا بیست نفر بود اما پس از تحولی که در کشور ایجاد شد، تعداد ما به پنج- شش نفر رسیده که اینجا کار می کنیم."

یکی از دختران کارگر در هرات که در بخش تولید ابریشم فعالیت دارد
یکی از دختران کارگر در هرات که در بخش تولید ابریشم فعالیت دارد

بیشتر از نود درصد ابریشم ولایت هرات در ولسوالی زنده جان این ولایت تولید می شود.

چند سال پیش ۷۵۰ تن از زنان و دختران در این ولسوالی یک شرکت را به نام تولید {ابریشم زنان هرات} ایجاد کردند.

حدود ۷۵۰ تن از زنان در بخش های تولید ابریشم در هرات کار میکنند

مریم شیخ مسوول این شرکت می گوید، در یک سال گذشته به خاطر کاهش فروشات تکه های ابریشمی، بیشتر اعضای این شرکت بیکار شده اند.

به گفته او، تنها در فصل پرورش کرم ابریشم، اعضای این شرکت مصروف به کار می شوند و پس از آن، فقط شمار اندکی به کار ادامه می دهند.

او به رادیو آزادی می گوید، سال گذشته دوصد زن در بخش بافندگی و پروسس ابریشم مصروف به کار بودند اما اکنون شمار این زنان به کمتر از پنجاه تن رسیده است.

:" در فصل پرورش کرم ابریشم همه ۷۵۰ خانم کار می کردند ولی وقتی که فصل پرورش کرم ابریشم می گذرد و در دیگر فصل ها حدود ۲۰۰ تن از خانم ها در شرکت ما کار می کردند. متاسفانه وقتی که در کشور تغییرات آمد، کار و بار ما کم رنگ شد. کسانی که از ما خریداری می کردند همه رفتند به خارج و فعلا کسی نیست که محصولات ما را خریداری کند ."

بر بنیاد معلومات انجمن ابریشم زنان هرات، از پنج سال به این طرف به ویژه در یک سال گذشته، صدها دستگاه تولید ابریشم در این ولایت غیر فعال شده است.

زنان بخش اعظم ابریشم را در ولایت هرات تولید میکنند.
زنان بخش اعظم ابریشم را در ولایت هرات تولید میکنند.

صدیقه تمسکی رییس این انجمن می گوید، به خاطر نبود فروشات و صادرات ابریشم، ده ها دکان ابریشم فروشی در شهر هرات نیز مسدود شده است.

او در این باره به رادیو آزادی چنین می گوید:

:"ما فعلا پنج دستگاه ابریشم بافی در ولایت هرات داریم. ۲۵۰-۳۰۰ دستگاه به پنج دستگاه رسیده است. تمام جاده شمالی مسجد جامع بزرگ به نام جاده ابریشم فروشی بود اما حالا جاده شمالی کاملا سیمساری و لیلامی فروشی شده است."

یکی از زنان: ما در گذشته ۳۰۰ دستگاه تولید ابریشم داشتیم٬ اما حالا پنج دستگاه فعال داریم

همه مراحل تولید ابریشم در ولایت هرات از سوی زنان صورت می گیرد؛ از پرورش کرم ابریشم، تا پروسس، رنگ آمیزی و بافتن تکه های ابریشمی.

با این حال در بیشتر از یک سال گذشته که حاکمیت افغانستان به دست طالبان افتاده ، بحران اقتصادی از یک سو و بیرون شدن شهروندان خارجی از کشور از سوی دیگر، بر تولیدات و فروش ابریشم در هرات اثرگذار گذاشته.

در سال های پسین بیشتر خریداران تولیدات ابریشمی هرات شهروندان خارجی به شمول دیپلماتان بودند اما اکنون در کنار نبود این شهروندان خارجی، بازارهای خارجی نیز به روی ابریشم هرات بسته شده است.

با این حال، در اوضاع ناروشن کنونی این نگرانی وجود دارد که صدها زن همانند سیما کارهای شان را از دست بدهند و صنعت ابریشم در افغانستان از بین برود.

XS
SM
MD
LG