لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۵۷

تعامل با طالبان؛ ایالات متحده پس از کشته شدن ایمن الظواهری هیچ تماس با طالبان نداشته است


ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده

وزارت خارجه امريکا می‌گوید، پس از کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکۀ القاعده در کابل، میان مقام‌های بلندپایۀ امریکایی و طالبان هیچ تعاملی انجام نشده است.

وزارت خارجه آمریکا تاکید می‌کند که طالبان باید حقوق بشر و آزادی افغانان را رعایت کنند اما به گفته سخنگوی این وزارت٬ طالبان در برابر هراس افگنی مطابق توافق دوحه عمل نکرده اند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه ۱۴سپتمبر در این مورد در یک نشست خبری گفت: "به اساس معلومات من از آن زمانی که شما اشاره می کنید، تعاملی در سطح بالا نشده است. چند ماه پیش وقتی که تام ویست با نماینده‌گان طالبان دیدار کرد ما به حقوق بشر و اهمیت حقوق تمام افغانان تاکید کردیم".

اما سرپرست وزارت امور خارجۀ حکومت طالبان در ۷سپتمبر در گزارش سالانه دستاوردهای اداره خود گفت، آنان با مقام های امریکا و دیگر کشور ها در مورد این گفتگو کردند که نقض حریم هوایی افغانستان را متوقف کنند.

اما وی در این مورد جزئیات دیگری نداد که با کدام مقام‌های امریکایی گفتگو کرده است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

آقای پرایس این را هم گفته که جامعۀ جهانی هنوز هم توانایی این را دارد که بر طالبان فشار بیاورد تا حقوق بشر را در افغانستان رعایت کنند.

ند پرایس: جامعۀ جهانی هنوز هم توانایی این را دارد که بر طالبان فشار بیاورد تا حقوق بشر را در افغانستان رعایت کنند.

او گفت که طالبان به دنبال برقرار روابط با جهان و به رسمیت شناختن هستند، اما امریکا و متحدانش به صراحت گفته اند که طالبان را به رسمیت نمی شناسند و امریکا تنها برای حفظ منافع خود و افغان‌ها با طالبان تعامل خواهد داشت.

تلاش صورت گرفت تا در این مورد دیدگاه حکومت طالبان نیز منعکس شود٬ اما با وجود انتظار طولانی تا زمان نشر این گزارش ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به پرسش های رادیو آزادی پاسخ نداد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

پیش از این آقای مجاهد و دیگر مقام های حکومت طالبان تاکید کرده بودند به هیچ کس اجازه نمی دهند از خاک افغانستان علیه آمریکا یا کشورهای دیگر استفاده کند.

همچنان در بخش حقوق بشر و حقوق زنان گفته بودند در روشنایی شریعت اسلامی و فرهنگ افغانی به رعایت کردن حقوق متعهد اند.

اما آنان با گذشت بیشتر از یکسال از حاکمیت دوباره در افغانستان افزون بر مانع شدن رفتن شماری دختران بالاتر از صنف ششم به مکتب، بسیاری از زنان را از کار کردن در نهادهای دولتی هم منع کردند- آن‌چه که به باور عالمان دین٬ نه با شریعت اسلامی و نه با فرهنگ افغانی سازگاری دارد.

آمریکا پس از آن پافشاری اش را بر طالبان برای مبارزه با هراس افگنی بیشتر کرد و آنان را برای کوتاهی در این مورد انتقاد کرد که ایمن الظواهری رهبر شبکۀ القاعده در ۳۱ ماه جولای امسال در حملۀ یک هواپیمای بی سرنشین امریکایی در منطقهٔ شیرپور کابل کشته شد.

XS
SM
MD
LG