لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۲۲

ریچارد بنیت: در مورد تخطی های حقوق بشری طالبان در پنجشیر تحقیقات فوری صورت بگیرد


ریچارد بنیت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در افغانستان

یچارد بنیت گزارشگر ویژهٔ سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در افغانستان خواهان بررسی‌های عاجل دربارۀ ادعاهای نقض حقوق بشر از سوی طالبان در پنجشیر شده است.

ریچارد بنیت در تویتی از ادعا‌های کشتار غیرقانونی در پنجشیر ابراز نگارنی کرده است و گفته است که عاملان آن باید تحت تعقیب قرار گیرند.

ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، نشان می‌دهند که شماری از افراد طالبان کسانی را که ادعا شده است جنگجویان جبهۀ مقاومت ملی هستند، تیرباران می‌کنند. شمار افرادی که تیرباران شده اند٬ هفت تن گفته شده است.

به تازه‌گی ریچارد بنیت گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در افغانستان خواسته است که این ادعاها باید هر چه زودتر بررسی شوند.

آقای بنیت در صفحۀ تویترش شامگاه چهارشنبه نوشت: "من تمامی طرف‌ها را به رعایت مکلفیت‌های حقوق بشری شان فرا می‌خوانم من خواستار بررسی‌های بی‌درنگ هستم و خواهان حساب با عاملان این کشتارها استم. من وضعیت را از نزدیک نظارت می‌کنم."

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان روز پنجشبه به رادیو آزادی در پیامی نوشت که زمان ویدیوهای پخش شده روشن نیست.

اما با آن افراد طالبان که عاملان آن تیرباران هستند، چه برخوردی خواهد شد، چیزی نگفت.

طالبان کشته شدن چهارتن از افراد شان را در پنجشیر تایید کرده اند٬ اما جبهه مقاومت ادعا کرده است که شصت تن از افراد طالبان در نبرد کشته شده اند

طالبان در حالی صحت ویدیو‌های منتشر شده را تائید نمی‌کنند که صبغت‌الله احمدی سخنگوی جبهۀ مقاومت ملی روز سه‌شنبه در تویتی نوشت که هشت تن از افراد آنان از سوی طالبان اسیر و سپس تیرباران شده اند.

ریچارد بنیت پیش از این در دوازدهم سپتمبر در گزارشی از بررسی چه‌گونگی وضعیت حقوق بشری در افغانستان به شورای حقوق بشر سازمان ملل نگاشت که گزارش‌های زیادی از شکنجه‌ها و قتل‌های خودسرانۀ افراد به اتهام همکاری با جبهۀ مقاومت ملی از سوی طالبان در ولایت‌ پنجشیر و ولسوالی اندراب ولایت بغلان دریافته است_گزارشی که از سوی طالبان در اعلامیه‌یی نادرست و بی بنیاد خوانده شد.

با این حال صبغت الله احمدی سخنگوی جبهۀ مقاومت ملی با انتقاد از این کار افراد طالبان از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که برای رسیده‌گی به این وضعیت بی‌درنگ گام بردارد.

او ناوقت روز چهارشنبه در تویترش نوشت: "ما از یوناما می‌خواهیم که به مسوولیت‌های خود بپردازد، تنها ابراز نگرانی نکند، بلکه جرات کند و از طالبان نام ببرد، جنایات آنان را تقبیح کند و از شورای امنیت سازمان ملل بخواهد که اقدام عاجل کند."

صبغت الله احمدی
صبغت الله احمدی

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان اما هنوزهم موجودیت جبهۀ‌یی به نام مقاومت را در پنجشیر انکار می‌کند.

او روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت: "امارت اسلامی در راستای کوبیدن دشمنان امنیت و ثبات و نظامی اسلامی بسیار جدی است و از این به بعد گام‌های جدی تری را علیه اشخاص و مردمی برخواهد داشت که برای برهم زدن امنیت مردم تلاش کنند، و حالی هم ما کدام مقاومتی را نمی‌بینیم."

از سویی‌هم جان سیفتون مدیر دادخواهی دیدبان حقوق بشر برای آسیا در پیامی به رادیو آزادی می‌گوید که کشتن هرکسی به شمول اسیران جنگی "جنایت جنگی" شمرده می‌شود.

درگیری‌ها میان نیروهای طالبان و جبههٔ مقاومت ملی در روزهای نخست هفتهٔ جاری شدت گرفتند و هر دو طرف ادعا‌ کردند که بر هم‌دیگر تلفات وارد کرده اند.

طالبان از کشته شدن چهل تن از افراد وابسته با جبهۀ مقاومت خبر دادند و در برابر آن جبهۀ مقاومت ملی کشته شدن شصت و سه طالب را در این درگیری‌ها ادعا کرده است.

XS
SM
MD
LG