لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۴

اظهارات ضد و نقیض در مورد تلفات طالبان در جنگ پنجشیر


گروه ضد طالبان موسوم به جبهه مقاومت ملی افغانستان مدعی است که در پی حملات تهاجمی طالبان در پنجشیر ده‌ها عضو نیروی طالبان کشته شده اند.

منابع از ولایت پنجشیر از آغاز حملات گسترده طالبان به مناطق مختلف این ولایت خبر می‌دهند.

گروه ضد طالبان موسوم به جبهه مقاومت ملی افغانستان مدعی است که در پی حملات تهاجمی طالبان در پنجشیر ده‌ها عضو نیروی طالبان کشته شده اند.

صبغت الله احمدی سخنگوی جبهه مقاومت ملی روز یکشنبه (یکشنبه ۲۰ سنبله) در صفحه توییتر خود گفته است که حملات تهاجمی طالبان در پوسته‌های فراج، آبدره، حصارک، منجهور، عبدالله خیل، شابه، کمندو های‌دره و آبشار، پشغور و خنج با مقاومت شدید نیروی‌ جبهه‌ی مقاومت ملی روبرو شده.

احمدی ادعا کرده که ده‌ها عضو نیروی طالبان کشته و زخمی شده اند.

اما ابوبکر صدیق سخنگوی والی طالبان در پنجشیر اظهارات احمدی را رد می‌کند و از جنگ گسترده هم چیزی نمی‌گوید: "بحث درگیری ها که ادعا می‌شود چنین چیزی وجود ندارد، ولی در یگان ساحاتی که یک نفر و دو نفر یا چند نفر اغتشاش گر و شورش گر بودند بدون شک در هر جایی که آنها باشند نیروهای امارت اسلامی دنبال آنها هستند، تعقیب‌شان می‌کنند."

اما چند منبع آگاه در پنجشیر گفتند که چند صد جنگجوی مسلح طالبان با سلاح‌های سبک و سنگین در دره کرامان به نقاط مرتفع رفته اند.

آرشیف - افراد طالبان در ولایت پنجشیر
آرشیف - افراد طالبان در ولایت پنجشیر

منابع به علت ترس از تهدیدهای امنیتی از گرفتن نام‌های شان خودداری کردند.

یک باشنده پنجشیر: در کوه‌ها جنگ بسیار شدید جریان دارد،

یک منبع آگاه دیگر گفت که حمله‌های گسترده از چند استقامت به رهبری ملا عبدالقیوم ذاکر فرمانده نظامی طالبان برای ولایت پنجشیر و ولسوالی اندراب بغلان به تازگی آغاز شده و هنوز ادامه دارد: "البته در این اواخر آمادگی‌های خود را طالبان می‌گرفتند، با نیروی عظیم به سمت ولسوالی‌های رخه، عنابه، آبدره، فراج و حصارک حمله کردند. همچنان در مناطق خنج، پشغور و شابه در این ساحات درگیری و حملات تهاجمی را آغاز کرده بودند. ما که در اینجا شاهد هستیم تا اکنون صدا‌های درگیری خیلی نزدیک به گوش می‌رسد. بیشتر از سلاح های ثقیله استفاده می‌کنند."

یکی از باشندگان پنجشیر که به علت ترس از طالبان از ذکر نامش در گزارش خودداری کرد به رادیو آزادی گفت که در چند روز گذشته شاهد جنگ بوده است: "در کوه‌ها جنگ بسیار شدید جریان دارد، بین دره‌های پشغور، عُمرز و پوجاوه و هر دو طرف از سلاح‌های ثقیل استفاده می‌کنند."

نیروی جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود در بخش‌های مرتفع در پنجشیر در برابر طالبان مقاومت می‌کنند.

طالبان در بیش از یک سال از بازگشت‌شان به قدرت در افغانستان هنوز نتوانسته اند که تمامی مناطق ولایت پنجشیر را در کنترل خود درآورند. اعضای نیروی دفاعی و امنیتی نظام مخلوع افغانستان هم در صفوف جبهه موسوم به مقاومت ملی هستند.

چند ماه قبل، یک گزارش سازمان ملل متحد گفت که پرسنل نیروهای امنیتی سابق از تهدیدهای اصلی فرا روی طالبان اند.

XS
SM
MD
LG