لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۲۵

جوانان افغان: طالبان در بدل ممنوع کردن «تیک تاک» و «پابجی»٬ بدیل دیگری ارائه کنند


یکی از نوجوانان افغان سرگرم بازی پابجی

جوانان افغان می‌گویند که اگر حکومت طالبان «تیک تاک» و «پابجی» را ممنوع کند، آنها باید جایگزینی ارائه دهند.

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی حکومت طالبان شنبۀ گذشته در نشستی با مسئولان شبکه‌های مخابراتی تصمیم گرفته که رسانۀ اجتماعی تیک تاک و بازی آنلاین پابجی را که به گفتۀ مسئولان این وزارت منجر به گمراهی جوانان در افغانستان می‌شود، مسدود کند.

یکی از باشندگان کابل به نام رحمت الله می‌گوید که از تیک تاک زیاد استفاده می‌کند:

"به همان اندازه که تیک تاک را دنبال کرده ام، ویدیوهای اصلاحی و اسلامی تیک تاک بینندگان بیشتری نسبت به دیگر ویدیو ها دارند. اگر تیک تاک متوقف شود باید فرصت‌های دیگری برای جوانان فراهم شود، اگر جوانان به برنامه‌های علمی و سرگرمی دیگری مشغول شوند، دیگر زمانی برای تیک تاک پیدا نمی‌کنند."

صدیق، یکی از ساکنان ولایت غزنی که بیشتر اوقات سرگرم بازی آنلاین پابجی است. به رادیو آزادی گفت:

"اگر طالبان پابجی را ببندند، چه فعالیت‌هایی را برای جوانان فراهم خواهند کرد؟"

تصویر آرشیف
تصویر آرشیف

جوانان افغان می‌گویند که هیچ کار و برنامه‌ای ندارند و به همین دلیل بیشتر وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های آنلاین می‌گذرانند .

تیک تاک اپلیکیشنی است که توسط یک شرکت چینی ساخته شده و ویدیوهای کوتاهی در آن منتشر می شود که بیشتر جنبۀ سرگرمی دارد. اما ویدیوهای مربوط به دیگر موضوعات نیز در آن به نشر می‌رسد.

پابجی هم یک بازی جنگی ساخته شده توسط یک شرکت کوریای جنوبی است که به گونۀ آنلاین بازی می‌شود.

به دلیل نبود سرگرمی های دیگر و بیکاری٬ بسیاری از جوانان افغان از صفحات اجتماعی و بازی های انترنتی استفاده می کنند

رحمت دیوان که چندین کتاب در زمینۀ فناوری نوشته است، می گوید که برای طالبان سخت خواهد بود که تیک تاک و پابجی را در افغانستان متوقف کنند.

به گفتۀ آقای دیوان، با بسته شدن پابجی و تیک تاک در افغانستان، علاقمندان این اپلیکشن‌ها می‌توانند که از طریق VPN به این بازی دسترسی پیدا کنند.

او افزود که در کشورهای دیگر جوانان از این راه کسب درآمد می‌کنند و حکومت طالبان به جای بستن آنها باید به این فکر کند که چگونه می‌توان از این بازی و شبکۀ اجتماعی استفاده مفید کرد.

"تیک تاک و پابجی در بسیاری از کشورها راه‌های درآمد برای جوانان هستند. در افغانستان به جای مسدود کردن این شبکه‌ها، باید به فکر استفاده سالم از آنها باشیم. باید به جوانان آموزش داد که چگونه از آن استفادۀ مفید کنند، یعنی انرژی‌ای که برای بستن آن به مصرف می‌رسد باید برای یافتن راهی بخاطر فایده و منافع جوانان به مصرف برسد."

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی حکومت طالبان گفته است که صفحات تیک تاک و پابجی به دستور ملا هبت الله رهبر طالبان مسدود می شود
وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی حکومت طالبان گفته است که صفحات تیک تاک و پابجی به دستور ملا هبت الله رهبر طالبان مسدود می شود

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی حکومت طالبان می‌گوید، تیک تاک و پابجی به دستور ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در افغانستان بسته می‌شود.

عنایت الله الکوزی، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت، روز شنبه در نشستی با مسئولان شبکه‌های مخابراتی تصمیم گرفته شد که تیک تاک تا یک ماه آینده و پابجی تا سه ماه آینده در افغانستان بسته شودند.

"این تصمیم روز شنبه بیست و ششم ماه سنبله با حضور وزیر و مسئولان شبکه‌های مخابراتی اتخاذ شد."

طالبان در حالی از تصمیم خود برای بسته کردن تیک تاک و پابجی خبر می‌دهند که پیش از این نیز صحبت‌های از توقف بازی پابجی در افغانستان شده بود.

XS
SM
MD
LG