لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۲۱

مجلۀ نشنل انترست: حملات اخیر٬ تعهد حکومت طالبان برای برقراری امنیت را زیر سؤال برده است


تصویر یکی از قربانیان حمله بر مرکز آموزشی کاج در کابل

مجلۀ نشنل انترست

  • مجلۀ نشنل انترست مطلبی را زیر این عنوان نشر کرده است: «بمبگذار انتحاری بر وزارت داخلۀ طالبان در قلب کابل حمله کرد».


در مطلب می خوانیم این رویداد که در آن چهار کارمند وزارت کشته شدند، تازه ترین اقدام خشونت آمیز علیه حکومت طالبان از زمان حاکمیت دوباره اش در ماه آگست پارسال است.

مجله به نقل از عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت طالبان نوشته است که انفجار در جریان نماز پیشین رخ داد، زمانی که بسیاری از کارمندان در مسجدی گردهم آمده بودند.

در ادامه می خوانیم که هرچند هیچ گروهی مسئولیت رویداد را نپذیرفته است، بسیاری از ناظران حدس می زنند که کار شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش بوده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفته است که شمار جنگجویان داعش در افغانستان کاهش یافته و این گروه در حال تضعیف شدن است.

نشنل انترست می نویسد که از زمان بازگشت طالبان به قدرت، شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی یک رشته حملات خبر سازی را در افغانستان انجام داده است.

به نوشتۀ مجله، این حملات تعهد حکومت طالبان برای برقراری امنیت و کسب اطمینان در مورد نظم عامه را زیر سؤال برده است.

نشنل انترست می نویسد با توجه به این که قرارگاه وزارت داخله در محوطۀ به شدت محافظت شده در نزدیکی میدان هوایی واقع است، روشن نیست که بمبگذار انتحاری چگونه وارد ساختمان شده است.

مجلۀ جهان کیمیا

  • مجلۀ جهان کیمیا قصۀ افغانی را منتشر کرده که همراه با خانواده اش در شش سالگی به ایران رفت و به عنوان یک مهاجر فقیر در آن جا بزرگ شد. به نوشتۀ مجله، عبدالله با وصف مشکلات، یکی از نخستین افغان هایی است که در بخش کیمیا در ایران تحصیل کرد و در رقابت های ساینس برنده شد.


در ادامه آمده است که عبدالله سال ها پیش به افغانستان رفت تا از دانش و تجربه اش برای آبادانی افغانستان کار گرفته شود.

مجله می نویسد عبدالله پس از آن که در افغانستان احساس خطر کرد در سال ۲۰۱۰ به ایران برگشت و حالا محصل دوکتورا است، اما توان حمایت مالی از خودش و خانوادۀ خود را ندارد.

به نوشتۀ مجله، یکسال است که عبدالله دچار مشکلات اقتصادی است و هراس دارد که مبادا روزی با همسر و سه فرزندش به افغانستان برگشتانده شود، زیرا جایی دیگری نیست که برود.

XS
SM
MD
LG