لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۵۴

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: افغانستان فراموش شده و از نظر افتاده است


تصویر آرشیف: برخی از افراد طالبان سوار بر موتر در کابل
تصویر آرشیف: برخی از افراد طالبان سوار بر موتر در کابل

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که افغانستان فراموش شده و دیگر در سرخط خبرها، نیست.

جوزپ بورل با اشاره به تحولات در افغانستان همچنان گفت که این کشور از نظر افتاده و هنوز هم مشکلات مانند گذشته وجود دارد، ولی هیچکس در مورد آن صحبت نمی‌کند.

آقای بورل روز سه شنبه ۱۱ اکتوبر در کنفرانس سالانه سفرای اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: "در سال گذشته همه در مورد افغانستان صحبت می‌کردند. افغانستان مسئله بزرگ بود، به یاد داشته باشید، در ماه اگست و در سپتمبر ۲۰۲۱، حالا افغانستان کجاست؟ قطعاً که دیگر در صفحه اول روزنامه ها نیست. به نظر می‌رسد که افغانستان اصلاً وجود ندارد. ولی همۀ آن مشکلات وجود دارد و برجاست، اما هیچ کس در مورد آن صحبت نمی‌کند."

به گفتۀ آقای بورل، با آغاز بحران های جدید در جهان، به نظر می‌رسد که بحران های قبلی در حال حل شدن است، ولی در حقیقت اینطور نیست.

ژوزپ بوریل
ژوزپ بوریل

در ماه های اگست و سپتمبر سال گذشته، زمانیکه نیروهای بین‌المللی به رهبری ایالات متحدۀ امریکا از افغانستان خارج می‌شدند، افغانستان در سرخط خبرهای رسانه های جهان قرار داشت. اما تهاجم غیرموجۀ روسیه بر اوکراین بزودی جایگزین آن شد و در سرخط خبرها قرار گرفت.

کارشناس افغان: تهاجم روسیه به اوکراین بخش اعظم توجه دنیا را به آن طرف کشانده است

طارق فرهادی کارشناس مسایل سیاسی افغانستان در مورد می‌گوید: "در حقیقت تهاجم روسیه بر اوکراین سبب شده که تمام توجۀ امریکا، اروپا و همه کشورهای که پول دارند به اوکراین معطوف شود. اما بحران‌های دیگر هم در دنیا وجود دارند، بخصوص افغانستان که سال گذشته سر زبان‌ها، بود."

خروج نیروهای بین‌المللی به رهبری ایالات متحدۀ امریکا از افغانستان، با تسلط دوباره طالبان و وضع تحریم‌های بین‌المللی بر این کشور توام بود. کمک های جامعۀ جهانی با افغانستان قطع گردید، بحران اقتصادی و بشری عمیق تر شد و اینک با گذشت بیش از یکسال از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، هنوز هیچ کشور جهان حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

XS
SM
MD
LG