لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۷

یونیسف بار دیگر به بازگشایی مکاتب دخترانه افغانستان تاکید کرد


تصویر آرشیف: یکی از مکاتب دخترانه در افغانستان

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) با ابراز نگرانی در مورد وضعیت روانی دختران افغان گفته که این اداره به حمایت خود از آنها ادامه خواهد داد.

سام مورت، سخنگوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) در افغانستان می گوید که افغانستان یگانه کشور جهان است، که در آن دختران از آموزش منع شده اند.

خانم مورت نا وقت روز سه شنبه ۱۱ اکتوبر به رادیو آزادی گفت که یونیسف در کنار دختران افغان قرار دارد و به حمایت خود از آنها ادامه خواهد داد :

"این غیرپذیرفتنی است٬ افغانستان یگانه کشور جهان است که در آن دختران از رفتن به مکاتب متوسطه و لیسه ها منع شده اند. پیام ما به همۀ دختران در سراسر افغانستان اینست که یونیسف از تلاش هایش به خاطر آموزش همه، به ویژه دختران دست نخواهد کشید. ما تا زمانی آرام نخواهیم نشست که همۀ پسران و دختران افغان به آموزش و مکاتب دسترسی یابند."

در جریان یک سال گذشته زنان و دختران دهها بار به خاطر حق تحصیل و سایر حقوق خود به جاده ها ریختند٬ اما طالبان به خواسته های آنان و جامعه جهانی پاسخ نداده اند
در جریان یک سال گذشته زنان و دختران دهها بار به خاطر حق تحصیل و سایر حقوق خود به جاده ها ریختند٬ اما طالبان به خواسته های آنان و جامعه جهانی پاسخ نداده اند

سام مورت به روز سه شنبه در روز جهانی دختران، با ابراز نگرانی در مورد وضعیت روانی دختران افغان گفت که آنها را خطر ازدواج های زودرس تهدید می کند و در حالیکه جهان از این روز تجلیل می نماید، ولی در افغانستان چیزی های اندک برای تجلیل وجود دارد.

سرمنشی سازما ن ملل: افغانستان به شدت به انرژی و مشارکت دختران نیاز دارد

مورت از دختران افغان خواست که قوی باشند و امیدواری شان را به آینده از دست ندهند.

از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشته تا اکنون دروازه های مکاتب متوسطه و لیسه ها بروی دختران افغان همچنان بسته باقی مانده و شماره ای پیام گیر رادیو آزادی، هر روز با پیام ها دختران مشتاق آموزش پر می شود.

آنتونیو گوتیرش، سرمنشی سازمان ملل متحد نیز به روز سه شنبه بار دیگر از طالبان خواست تا به دختران افغان اجازه تحصیل بدهند.

آقای گوترش با اشاره به یازدهم اکتوبر روز جهانی دختران، گفت که افغانستان به شدت به انرژی و مشارکت دختران نیاز دارد و از ادامه محرومیت دختران افغان از آموزش به شدت ابراز نگرانی کرده است.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG