لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۰۹

پیشرفت های اردوی اوکراین؛ سرمنشی پیمان ناتو: پوتین در حال شکست است


سربازان اوکراینی در خط مقدم نبرد با قوای روسی

سرمنشی پیمان ناتو می گوید که نیروهای اوکراینی به دستاورد های قابل توجه شان ادامه می دهند و روسیه در حالت شکست، قرار دارد.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی پیمان ناتو می گوید، پیام روشن اینست که ناتو تا زمانی که باشد در کنار اوکراین خواهد بود و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که این جنگ را آغاز کرده، باید با خروج نیروهایش از اوکراین، به آن پایان دهد.

ستولتنبرگ به روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت:

"اوکراین دست بالا دارد و به دستاوردهای قابل توجه ادامه می دهد. در حالیکه روسیه به طور فزاینده به حملات وحشتناک و بدون تبعیض علیه افراد ملکی و زیربناهای حیاتی متوسل می شود. رئیس جمهور پوتین در اوکراین در حال شکست است. تلاش برای الحاق، بسیج نسبی و لفاظی های هسته ای بی پروای او، اصطحکاک بیش از حد از آغاز جنگ را نشان می دهد. تشدید قابل توجه جنگ نشان می دهد که این جنگ، براساس پلان پیش نمی رود."

ینس ستولتنبرگ سرمنشی پیمان ناتو
ینس ستولتنبرگ سرمنشی پیمان ناتو

به گفتۀ ستولتنبرگ ناتو طرف درگیری نیست، اما حمایت این پیمان از اوکراین، نقش کلیدی را بازی می کند و متحدان ناتو در حمایت کامل از حاکمیت اوکراین و حق دفاع از خود، متحد هستند.

در نتیجۀ تشدید حملات هوایی و راکتی نیروهای روسیه، به روز سه شنبه ده ها تن در اوکراین کشته و زخمی شده اند.

در نتیجۀ تشدید حملات هوایی و راکتی نیروهای روسیه، به روز سه شنبه ده ها تن در اوکراین کشته و زخمی شده اند.

اردوی اوکراین گفته که ۸۳ راکت توسط نیروهای روسیه بر شهر کیف پایتخت این کشور پرتاب شد که ۴۳ آن در هوا به وسیله سیستم دفاع هوایی اوکراین نابود شده است.

مقامات روسیه ادعا کرده اند که انفجار شدید اخیر بر پل مهمی که شبه جزیرۀ کریمیا و سرزمین اصلی روسیه را با هم متصل می کند، یک اقدام "تروریستی" بوده و در واکنش به آن حملات بر اوکراین را تشدید بخشیده اند.

به گفتۀ روسیه این انفجار توسط سرویس های استخبارتی به ویژه اوکراین سازماندهی شده بود و چندین کشور از جمله بلغاریا در آن سهم داشتند.

بلغاریا این ادعای روسیه را رد کرده است.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG