لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۸ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۲۲

شهریان هرات: افزایش شمار معتادان در شهر روان ما را متاثر ساخته است


شماری از معتادان درولایت هرات

شهریان هرات از افزایش شمار معتادان مواد مخدر در شهر شکایت دارند و میگویند که حضور معتادن در سطح شهر سبب مشکلات شده است.

در گوشه ای از پارک ترقی شهر هرات چندین معتاد مواد مخدر در زیر یک پتو گردهم آمده اند و بگونه مشترک از هیرویین استفاده میکنند.

منطقه خواجه قلعه، پارک ترقی، گلدانهای درون شهر و سرک عمومی فرقه سابقه در هرات به محل تجمع معتادانی مبدل شده که چند ماه قبل برای ترک اعتیاد به زندان برده شدند، اما حال پس از رهایی از زندان دوباره به استفاده مواد مخدر رو آورده اند.

عرفان باشنده شهر هرات میگوید، حضور معتادان در شهر و وضعیت ناگوار آنان سبب مشکلات روانی برای باشنده گان این شهر شده است.

" همه جوانان استن، اکثریت شان کسانی استند که بناء به دلایل مختلف به مواد مخدر معتاد شده اند. مردم هرات با گذشتن از جاده ها وقتی با این جوانان معتاد روبرو میشوند به فشارهای ذهنی – روانی دچار میشوند. متاسفانه به دلیل فقر و مشکل بیکاری و وضعیت حاکم، شمار معتادان با گذشت هر روز بیشتر میشود."

چندی قبل درهرات تعداد زیادی از معتادان به هدف تداوی به زندان افگنده شده بودند٬ اما این عده معتادان دوباره رها شده اند
چندی قبل درهرات تعداد زیادی از معتادان به هدف تداوی به زندان افگنده شده بودند٬ اما این عده معتادان دوباره رها شده اند

اما اعتیاد به مواد مخدر نه تنها نظم شهر هرات را بر هم زده و مشکلات اجتماعی را به میان آورده، بلکه سبب شکنجه جسمی و روانی معتادان نیز شده است.

یکی از افراد معتاد در هرات: به راه خود میرویم، رهگذر و همه با سنگ و کلخ میزنند. به زنده و مردهٔ ما دشنام میدهند، چی بگویم برادر.

زلمی یک تن از معتادان در شهر هرات به رادیو آزادی گفت:

" به راه خود میرویم، رهگذر و همه با سنگ و کلخ میزنند. به زنده و مردهٔ ما دشنام میدهند، چی بگویم برادر."

زمری معتاد به مواد مخدر که آماده است با رضایت خودش مواد مخدر را ترک کند، اما امکانات تداوی برایش وجود ندارد. وی نگران سرمای زمستان و روزهای بد تر از این است.

" خواهش ما از دولت این است که به حال ما توجه کند، پس از این زمستان میآید، بیکاریم، از هر طرف سنگ به سوی ما سنگ پرتاب میشود و رهگذران ما را میزنند. اول خدا و دوم دولت اگر غم ما را بخورد، کسی دیگری ما نداریم."

هرات از ولایتهای است که به دلیل هم مرز بودن با ایران بیشترین معتاد را در خود جا داده است.

با مسدود شدن شماری از مراکز ترک اعتیاد و کاهش خدمات داخل بستر به دلیل مشکلات مالی و تخنیکی، معتادانی که علاقمند تداوی نیز اند، از این خدمات محروم شده و ناگزیر به استفاده مواد مخدر ادامه دهند.

سه تن از معتادان در ولایت هرات
سه تن از معتادان در ولایت هرات

داکتر محمد سعید نوید مسوول شفاخانه (۱۵۰) بستر ترک اعتیاد در ولایت هرات میگوید، تداوی معتادان به دلیل کمبود امکانات خیلی محدود است و تازه در این بخش تعهداتی صورت گرفته است.

" تداوی معتادان در حال حاضر به شکل همه جانبه نیست. همین اکنون که با شما صحبت میکنم، تمام پرسونل در مراکز ترک اعتیاد در ولایت هرات شامل تشکیل پی دو شدند تا مستحق معاش شوند، با دونرهای مختلف هم صحبت شده تا مجدداً این مراکز فعال شوند و بتوانند به شکل نورمال آن برای مراجعین خدمات عرضه کنند."

مولوی حیات الله روحانی مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه حکومت طالبان در هرات ادعا میکند که در یک سال گذشته بیش از سه هزار معتاد مواد مخدر را تداوی کرده اند.

معتادان در هرات اما به رادیو آزادی میگویند که اکثریت آنان در ماههای اخیر به زندان برده شدند و بدون دسترسی به خدمات صحی به ترک مواد مخدر وادار شدند که این شیوه خیلی عملی نبود و با بیرون شدن از زندان دوباره معتاد شدند.

گزارش: حفیظ نورزاد

XS
SM
MD
LG