لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۱۳

دیده‌بان حقوق بشر: نگران امنیت دختران معترض پوهنتون کابل هستیم


هیدر بار معاون بخش زنان در دیده بان حقوق بشر

دیده بان حقوق بشر می گوید که نگران امنیت ده ها دختری است که دیروز سه شنبه در مقابل پوهنتون کابل اعتراض کردند.

گزارش شده است که این دختران دانشجو٬ بخاطر اخراج چندین محصل دختر از لیلۀ پوهنتون کابل اعتراض کرده بودند.

هیدر بار، معاون بخش زنان در دیده بان حقوق بشر از جامعۀ جهانی می خواهد که برای حمایت از زنان و دختران در افغانستان کار های بیشتر انجام دهد.

هرچند در نشست های بزرگ جامعۀ جهانی بر رعایت حقوق زنان و دختران از سوی طالبان تأکید شده و حتی به تازگی ایالات متحده تحریم های تازه بر طالبان را اعلام کرد، شماری از فعالان زن افغان، جامعۀ جهانی را به کوتاهی در دفاع از حقوق دختران و زنان در افغانستان متهم می کنند.

هیدر بار نیز می گوید که از حقوق زنان و دختران در افغانستان باید محافظت شود.

دیده بان حقوق بشر: امیدواریم که جامعۀ جهانی برای ایستادن در کنار دختران و زنان افغان٬ کار های بیشتر انجام دهد

او با اشاره به اعتراض روز سه شنبه شماری از محصلان دختر گفت که بخاطر امنیت این دختران نگران استند.

"اعتراضِ محصلان دختر در پوهنتون کابل نشانۀ دیگر از چگونگی ادامۀ عمیق شدن حملات طالبان بر حقوق زنان و دختران است و همچنان نشان دهندۀ آنست که دختران و زنان افغان چگونه شجاعانه در برابر این بدرفتاری ها مبارزه می کنند، بشمول اعتراض در جاده، با وصف واقعیتی که پاسخ طالبان به اینگونه اعتراض ها در جریان ۱۴ ماه گذشته بسیار بسیار بی رحمانه بوده است که شامل حملات بر معترضان، خشونت فزیکی، بازداشت معترضان، اعتراف گیری اجباری از آن ها و امثال آن می شود. بنابر این، ما نگران امنیت زنانی استیم که امروز اعتراض کردند و در عین حال شجاعت شان را می ستاییم و امیدواریم که جامعۀ جهانی برای ایستادن در کنار آن ها کار های بیشتر انجام دهد و از حقوق زنان و دخترانی را که زیر چنین حمله در افغانستان استند، محافظت کند."

دختران دانشجو که به روز سه شنبه در مقابل ساختمان پوهنتون کابل دست به اعتراض زدند
دختران دانشجو که به روز سه شنبه در مقابل ساختمان پوهنتون کابل دست به اعتراض زدند

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، حدود ۳۰ تن از محصلان دختر سه شنبه در مقابل پوهنتون کابل بخاطر آنچه که اخراج ده ها محصل دختر از لیلۀ این پوهنتون خوانده اند. اعتراض کردند.

آن ها این شعار را سر می دادند:

«ما را اخراج نکنید. تحصیل خط سرخ ماست»

برخی از معترضان به رادیو آزادی گفته اند که بیش از ۵۰ محصل دختر در چند روز اخیر از لیلیۀ پوهنتون کابل اخراج شده اند.

گروهی از محصلان همچنان ادعا می کنند که پس از بمبگذاری مرگبار در مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، شماری از محصلان دختر مسموم شده اند .

وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان دوشنبه گفت که شماری از محصلانی که از اصول و مقررات لیلۀ پوهنتون تخطی کرده اند، اخراج شده اند.

این وزارت شمار محصلان اخراج شده و این که آیا همۀ شان دختران بوده اند، را نگفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، در چندین شهر افغانستان، زنان اعتراض های پراکنده را علیه محدودیت های وضع شده از سوی طالبان راه اندازی کرده اند.

ایالات متحده به دلیل چیزی که رفتار سرکوب کنندۀ طالبان با زنان و دختران در افغانستان خوانده، تحریم های تازه بر طالبان را اعلام کرده است.

انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده در یازدهم آکتوبر از پالیسی جدید محدودیت ویزا به اعضای کنونی و پیشین طالبان و دیگر کسانی پرده برداشت که به گفته اش از طریق خشونت و سیاست های محدود کننده در سرکوب زنان در افغانستان دخیل استند.

XS
SM
MD
LG