لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۱۹

لاس انجلس تایمز: روسیه کوماندو های افغان را از ایران به جنگ اوکراین استخدام می‌کند


تصویر آرشیف: تعدادی از نیروهای خاص اردوی پیشین افغانستان

روزنامه لاس انجلس تایمز

  • روزنامه امریکایی لاس انجلس تایمز در تازه ترین شمارهٔ خود٬ گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس را در مورد استخدام کوماندو های افغان در جنگ اوکراین به نشر رسانده است.


گزارش به نقل از سه جنرال اسبق اردوی افغانستان نوشته است٬ آن عده از سربازان قوای خاص اردوی افغانستان که در کنار نیرو های امریکایی در جنگ ها حضور داشتند و سال گذشته در نتیجه هرج و مرجی که ایجاد شد٬ به ایران فرار کرده بودند٬ حالا توسط اردوی روسیه به جنگ اوکراین استخدام میشوند.

به گفته این جنرال٬ روسیه میخواهد هزاران کوماندوی افغان را در چهارچوب یک لشکر خارجی جذب کند و در عوض برای هریک از آنان یک و نیم هزار دالر تنخواه و برای خانواده های آنان امکانات پناهنده گی مصئون را وعده داده است.

در ادامه مطلب٬ اظهارات جنرال عبدالروف ارغندیوال نقل گردیده که گفته است٬ این افراد نمی خواهند به جنگ بروند٬ اما آنان چارهٔ دیگری ندارند.

به گفته وی٬ چندین تن از سربازان پیشین که در ایران هستند با وی در تماس شده و در پیام های که تبادله کرده اند گفته اند٬ خوف از این دارند که ایران آنان را اخراج کرده و به افغانستان بفرستد.

آقای ارغندیوال در ادامه گفته است که این سربازان از وی خواسته اند تا راه حلی را نشان بدهد. بسیاری از این افراد ابراز نگرانی کرده اند که اگر به افغانستان برگردند٬ از سوی طالبان دستگیر و کشته خواهند شد.

لاس انجلس تایمز در ادامه اظهارات هیبت الله علیزی٬ یکی دیگر از جنرالان افغان٬ را نقل کرده که گفته امور مربوط به جلب و جذب عساکر افغان برای جنگ اوکراین از سوی یک گروه استخدام اجیران٬ به نام « واگنر» به پیش برده می شود.

به گفته جنرال علیزی٬ شماری از قوماندانان اسبق اردوی افغانستان که در روسیه زنده گی می کنند و زبان روسی را نیز بلد اند٬ در این عرصه کمک می کنند. مایکل مولروی٬ رئیس اسبق اداره استخبارات مرکزی ایالات متحده سی آی ای٬ گفته است: ما به تهعد خود برای بیرون کشیدن این سربازان عمل نکردیم و حالا چنین اتفاقاتی می افتد.

وی همچنان ابراز تردید کرده است که روسیه بتواند این سربازان را برای فرستادن به جنگ ترغیب کند٬ زیرا این سربازان برای جنگ نی٬ بلکه برای تحقق دموکراسی در کشور خود٬ شامل صفوف اردو شده بودند.

نیروهای ویژهٔ اردوی افغانستان که تعداد آن بین بیست تا سی هزار تن میرسید در جریان دو دههٔ گذشته در کنار نیروهای امریکایی می جنگیدند٬ اما از این میان صرف چند صد تای شان به وسیله نیروهای امریکایی از کشور بیرون کشیده شده اند٬ اما هزاران تن دیگر به ایران و سایر کشور های همسایه فرار کردند.

صفحه انترنتی سازمان ملل

  • در همین حال صفحهٔ انترنتی سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه٬ از افزایش کشت کوکنار و تولید مواد مخدر افغانستان سخن زده است.

اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در این گزارش هشدار داده است که میزان کشت کوکنار در افغانستان یک بر سه افزایش یافته است.

این اداره افزوده است: با آنکه افغانستان تحت حاکمیت طالبان با مشکلات بشری و اقتصادی فراوانی رو بروست٬‌ اما در سال جاری ۲۰۲۲ تولید کوکنار مفاد فراوانی داشته است زیرا قیمت مواد مخدر نیز به طور چشمگیری افزایش یافته است.

از افرایش کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در افغانستان در حالی گزارش داده میشود که طالبان در ماه اپریل امسال کشت کوکنار و تولید مواد مخدر را ممنوع اعلان کردند.

بر اساس گزارش سازمان ملل٬ در حال حاضر بر ۲۳۳ هزار هکتار زمین های زراعتی در افغانستان کوکنار کشت شده است.

XS
SM
MD
LG