لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۶

لاس انجلس تایمز: طالبان مبارزه خود را علیه آموزش دختران در افغانستان تشدید بخشیده اند


تصویر آرشیف: یکی از مکاتب دخترانه در غرب افغانستان

روزنامه گلوب اند میل

روزنامه کانادایی گلوب اند میل مقاله ای را در باره زندان قندهار زیر حاکمیت طالبان به نشر رسانده است.


نیروهای کانادایی بین سال های ۲۰۰۱ -۲۰۱۴ میلادی برای اجرای ماموریت نظامی در قندهار حضور داشتند و در همین مدت مسئولیت زندان سرپوزه را نیز عهده دار بودند.

روزنامه می نویسد، زندان سرپوزهٔ قندهار که زمانی افتخار مأموریت کانادا در افغانستان بود، اکنون در وضعیت بدی قرار دارد و برخی از زندانیان در وضعیت خیلی بد صحی به سر می برند.

در مقاله گلوب اند میل می خوانیم که بازسازی زندان سرپوزه قندهار، به عنوان یک تلاش برای تقویت حاکمیت قانون در افغانستان جنگ زده، تلقی می شد، جایی که زندانیان طالبان تا سقوط نظام جمهوریت در آنجا نگهداری می شدند.

بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸، گزارش های در مورد بدرفتاری محافظان افغان با زندانیان طالبان که توسط نیروهای کانادایی در زندان قندهار اسیر شده بودند، منتشر شد.

در ادامه آمده که طالبان در ماه جون سال ۲۰۰۸ طبق یک برنامه منظم و پیچیده بر این زندان حمله کردند که در این جریان نزدیک به ۱۲ صد زندانی موفق به فرار شدند.

در همین زمان بود که مسئولیت اداری این زندان به تیم بازسازی ولایتی قندهار سپرده شد و نیروهای نظامی کانادا با هزینه ۵ میلیون دالر این زندان را باز سازی کردند.

نویسنده مقاله گلوب اند میل می افزاید که طالبان اکنون در زندان سرپوزه قندهار بیشتر کسانی را حبس کرده اند که در جریان عملیات برای جلوگیری از کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر دستگیر می کنند.

روزنامه لاس انجلس تایمز

روزنامه لاس انجلس تایمز در مقاله ای به وضعیت زنان در افغانستان نگاهی انداخته است.

مقاله تحت این عنوان به نشر رسیده: «سالی که طالبان مبارزه خود را علیه آموزش دختران در افغانستان تشدید بخشیدند».

روزنامه در این مقاله تصویری از زندگی زهرا وفا٬ باشندهٔ ولایت بامیان را ارائه کرده است.

زهرا در این مقاله گفته٬ روزهایی را به یاد می آورد که او و همسرش برای تامین هزینه تحصیل فرزندانشان٬ تنها نان خشک می‌خوردند.

نویسنده مقاله روزنامه لاس انجلس تایمز در ادامه می گوید، زهرا اکنون با واقعیت جدید حاکمیت طالبان روبرو گردیده و به دلیل این که نتیجه همه تلاش هایش ممکن، هیچ شود٬ صدایش خاموش شده است.

زهرا به روزنامه لاس انجلس تایمز گفته که برای دخترانش سخت کار کرده، پول زیادی خرچ کرده و آنها بسیار باهوش اند، اما اکنون دختران مجبور شده اند که در خانه بمانند. او می گوید٬ هر زمانی که در این باره فکر می کند، سرش به درد می آید.

لاس انجلس تایمز می‌نویسد که زهرا وفا و دخترانش مانند دیگر دختران و زنان افغان با اقدامات سختگیرانه طالبان در افغانستان روبرو شده اند.

XS
SM
MD
LG