لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۸ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۲۶

نشریهٔ راستوری: سالی که طالبان علیه تعلیم دختران جنگ را گسترش می دهند


تصویر آرشیف: یکی از مکاتب دخترانه در غرب افغانستان

تعدادی از رسانه های غربی در تازه ترین شماره های خود در مورد حمله داعش به سفارت پاکستان درکابل و ادامه ممنوعیت دختران افغان از رفتن به مکتب٬ مطالبی را به نشر رسانده اند.

روزنامه دیلی میل

  • روزنامه دیلی میل به پیام تویتری ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان اشاره کرده گفته است٬ عامل حمله به سفارت پاکستان در کابل بازداشت شده است.

اما داعش در پیامی گفته بود که در این حمله دو تن از افراد این گروه دست داشتند.

نشریهٔ راستوری

  • در این میان نشریهٔ « راستوری» مطلبی را درمورد مشکلات رو به افزایش زنان و دختران در افغانستان منتشر کرده است.

این نشریه زیر عنوان « سالی که طالبان علیه تعلیم دختران جنگ را گسترش می دهند» مقاله یی را با عکس های از افغانستان به نشر رسانده و ضمن اشاره به عکس یک بازار در ولایت قندز گفته است که زنان از این بازار خرید می کنند.

نشریه در ادامه گفته است٬ از زمانی که طالبان به قدرت دست یافته اند٬ محدودیت های زیادی بر زنده گی زنان و دختران در افغانستان وضع شده است.

به باور مقاله نویس٬ بدترین حالت زمانی ایجاد شد که طالبان به دختران دانش آموز بالا تر از صنف ششم اجازه ندادند که دروس خود را ادامه می بدهند و آنان را با سرنوشت نامعلومی رو برو ساختند.
به نوشته نشریهٔ « راستوری» با وجود ممانعت های طالبان٬ والدین در افغانستان حاضر نیستند که تسلیم شوند٬ بلکه در عوض آنان در جستجوی راه های دیگری اند تا دختران شان بتوانند به آموزش ادامه بدهند.

نشریه حکایت یک بانو به اسم زهره را ذکر کرده که گفته است: هر زمانی که مکتب دخترانم به یادم می آید٬ از غصه گلویم بغض میگیرد. زهره روز های را به یاد می آورد که وی و شوهرش برای تامین هزینه های آموزش دختران خود٬ صرف نان خشک می خوردند٬ زیرا تعلیم دختران برای شان اهمیت زیاد داشت.
اما حالا٬ زمانی که زهره به واقعیت های جدید تحت حاکمیت طالبان مینگرد٬ به این فکر می افتد که ممکن هر کار شان بی فایده بوده باشد.

نشریه « راستوری» به نقل از طالبان نوشته است که آنان نمی خواهند اقدامات افراط گونه مشابه قرن نزدهم داشته باشند٬ اما به نوشته این نشریه٬ عملا دیده میشود که این گروه پس از حاکمیت در ماه اگست سال گذشته میلادی٬ هر ماه فرمان هایی را صادر کرده که به تدریج محدودیت ها را افزایش داده است.

نشریه در اخیر می افزاید: این درحالی است که وزارت امر بل المعروف و نهی از منکر طالبان ماه گذشته دستور داد که زنان به پارک ها و محلات تفریحی رفته نمی توانند٬ پیش از این نیز طالبان زنان را از تمرین در کلپ های ورزشی و رفتن به حمام منع کرده بودند٬ درحالی که حمام ها و کلپ های ورزشی زنانه و مردانه در افغانستان٬ جدا است.

XS
SM
MD
LG