لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۶ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۰۱

طالبان حضور مردان را در جشن های فراغت دانشجویان دختر در افغانستان ممنوع کردند


تصویر آرشیف: جشن فراغت محصلین در کابل

در ادامۀ وضع محدودیت‌ها از سوی حکومت طالبان بر زنان و دختران در افغانستان، به نظر می‌رسد که ممنوعیت ورود مردان خانواده و استادان مرد در مراسم فراغت دانشجویان دختر نیز اضافه شده است.

شماری از دختران که تازه از پوهنتون فارغ شده اند می‌گویند، طالبان به مردان خانواده و استادان مرد آنها اجازۀ اشتراک در جشن فراغت آنان را نداده اند.

لیمه رحمانی که در سال جاری خورشیدی از پوهنځی زبان و ادبیات پشتو فارغ شده به رادیو آزادی گفت، در چهار سال دانشجویی‌اش آرزو داشت تا جشن فراغت‌اش را با اعضای خانواده و استادان‌اش تجلیل کند، اما به گفتۀ وی، طالبان این خوشی را از او گرفتند.

"من آرزو داشتم که جشن فراغتم را با تمامی اعضای خانواده و استادانم که همیشه رهنمایی کرده و زحمت کشیده اند، یکجا برگزار کنم ،اما ممنوعیت اشتراک مردان خانواده و استادان مرد که دل محصلین را می شکناند. تا چه زمان آرزوهای دختران آرزو باقی بماند؟"

این درحالیست که وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان در هفتۀ جاری از فراغت چهار هزار دانشجو از پوهنتون کابل خبرداد و تصویرهایی را از جشن فراغت آنها نشر کرد که در آن تنها دانشجویان پسر دیده می‌شدند.

جشن فراغت محصلین از پوهنتون کابل
جشن فراغت محصلین از پوهنتون کابل

یکی از دختران که به تازگی از پوهنتون خصوصی خورشید فارغ شده و نمی‌خواهد به دلایل امنیتی نام‌اش در گزارش گرفته شود به رادیو آزادی گفت، در پوهنتون آنها تنها محصلان پسر جشن فراغت برگزار کردند.

لیمه رحمانی :من آرزو داشتم که جشن فراغتم را با تمامی اعضای خانواده و استادانم که همیشه رهنمایی کرده و زحمت کشیده اند، یکجا برگزار کنم

"به من اجازه داده نشد که فراغتم را تجلیل کنم، در سال‌های گذشته محصلین به بسیار خوشی اعضای خانواده‌ها و دوستان‌شان را در جشن فراغت‌شان دعوت می‌کردند، اما امسال ما از این حق خود محروم شدیم، چهار سال درس خواندن آسان نیست."

در عین حال زرغونه رشتین، یکی از استادان پوهنتون به رادیو آزادی گفت، در جریان چهل و پنج سال کاری‌اش به یاد ندارد که میان دانشجویان دختر و پسر تفاوت در نظر گرفته شده باشد.

"محصلین دختر از هر نوع خوشی محروم می‌شوند، من چهل و پنج سال در پوهنتون تدریس کرده‌ام، اما امروز می‌شنوم که دختران که فارغ می‌شوند نمی‌توانند جشن‌شان را با مردان خانواده و استادان مرد یکجا برگزار کنند، این بسیار جای تاسف است، آنها خواهر، مادر و همسر هستند اما این خوشی از آنها گرفته می‌شود."

تلاش کردیم دیدگاه ضیا هاشمی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان را داشته باشیم، اما او تا زمان نشر گزارش به پرسش‌های ما در این باره پاسخ نداد.

حکومت طالبان در شانزدۀ ماه گذشته که بر افغانستان حاکم هستند، محدودیت‌های زیادی را بر فعالیت‌های زنان و دختران در افغانستان وضع کرده اند.

زنان را جز در بخش صحی و سه بخش دیگر از کار در ادارات دولتی منع کرده اند، دروازه‌های مکاتب را به روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته اند، به آنها اجازۀ سفر بدون محرم شرعی در مسیرهای طولانی را نداده اند و همچنان آنان را از رفتن به پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها و حمام‌های زنانه منع کرده اند.

XS
SM
MD
LG