لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۴۰

تلاش ها برای احیای جریان برق در اوکراین ادامه دارد


شب های تاریک اوکراین

مقامات درکییف٬ همزمان با تلاش برای ترمیم شبکه های برق اوکراین هشدار میدهند که اکثر مناطق این کشور تاریک و از انرژی برق محروم خواهند ماند.

یوکرینیرگو (Ukrenergo) شرکت دولتی تولید انرژی در اعلامیه خود می گوید که تاسیسات تولید برق در شمال ، جنوب و مناطق مرکزی اوکراین به شدت آسیب دیده وترمیم آن زمانگیر خواهد بود. اعلامیه می افزاید که اولویت ترمیم به تاسیسات مهم حیاتی مانند شفاخانه ها ، شبکه های آبرسانی وتولید حرارت وتصفیه آب داده خواهد شد.

شب گذشته مقامات خارکییف درشمال شرق اوکراین توانستند که جریان برق را به نصف از باشندگان این شهر دوباره فعال سازند.

واشنگتن به ارزش ۵۳ ملیون دالر دستاگاه های تولید برق را در اختیار کیف قرار داده است

آنها ابراز امیدواری کردند که شبکه برق درآنجا در چند ساعت به صورت مکمل فعال خواهد شد.

در این حال جیفری پیات معاون وزیرخارجۀ امریکا در امور انرژی که میان سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ سفیر امریکا در اوکراین نیز بود دیروز از کییف بازدید کرد.

وی سعی کرد تا انتقال وسایل و دستگاه های تولید برق به ارزش۵۳ ملیون دالر به اوکراین را نظارت کند. واشنگتن دادن این تجهیزات به اوکراین را در ماه گذشته وعده کرده بود.

جوزف بوریل مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا
جوزف بوریل مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا

در این میان جوزف بوریل مسوول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا در اعلامیه روز جمعه خود حملات روسیه به زیرساخت های اوکراین را جنایت جنگی خوانده محکوم کرد. وی گفت که همۀ عاملان باید پاسخگو قرار داده شوند.

روسیه از ماه اکتوبربه این سو حملات خود را به زیرساخت های اوکراین ازجمله تاسیسات تولید انرژی متمرکز کرده است.

مسکو می گوید که در این حملات صرف تاسیسات نظامی هدف قرار داده شده است اما عملاً ملیون ها اوکراینی از انرژی برق محروم شده اند.

XS
SM
MD
LG