لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۴۵

ادعای تازۀ وزیر دفاع پاکستان: از خاک افغانستان بر ضد پاکستان استفاده می‌شود


خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان
خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان

تداوم ادعای پاکستان مبنی بر استفاده از خاک افغانستان بر ضد پاکستان!

خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان می‌گوید، هرچند که حکومت طالبان توافق کرده که از خاک افغانستان بر ضد پاکستان استفاده نمی‌شود، اما وی ادعا می‌کند که تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) حملات‌شان بر ضد پاکستان را در افغانستان برنامه‌ریزی می‌کنند.

خواجه آصف ناوقت روز دوشنبه در گفت‌وگویی با تلویزیون خصوصی "جیو نیوز" پاکستان گفته که گفت‌وگو در این باره با حکومت طالبان جریان دارد.

تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) حملات‌شان بر ضد پاکستان را در افغانستان برنامه‌ریزی می‌کنند.
خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان

در همین حال منصور احمد خان، سفیر پیشین پاکستان در افغانستان در یک مقاله که عرب نیوز به تازه‌گی نشر کرده، ادعا کرده است که طالبان به توافق دوحه در مورد استفاده نکردن از خاک افغانستان بر ضد دیگر کشورها عمل نکرده‌اند.

منصور احمد خان مدعی شده که القاعده و داعش در سال ۲۰۲۲ در افغانستان فعالیت‌های تروریستی خود را ادامه داده‌اند و افزون بر فعالیت تفنگ‌داران تاجیک و ازبیک، تحریک طالبان پاکستان برای آسیای مرکزی، پاکستان و چین نگران کننده است.

اما حکومت طالبان یک بار دیگر اطمینان می‌دهد که از خاک افغانستان به شمول همسایگانش بر ضد هیچ کشوری در جهان استفاده نمی‌شود.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در حساب تویتر خود اظهارات اخیر مقام‌های پاکستانی را قابل تأسف خوانده و نوشته که طالبان خواستار رویۀ خوب همسایه‌داری از تمام همسایه‌های افغانستان به شمول پاکستان است.

مجاهد نوشته که برای کنترول وضعیت طرف پاکستانی هم مسئولیت دارد و گپ‌های بی‌اساس به نفع هیچ طرفی نیست.

در مقالۀ منصور احمد خان آمده که در ۵ ماه نخست حاکمیت طالبان در مورد ارتباط آنان با کشورهای همسایه و منطقه خوش‌بینی پیدا کرده بود، اما به گفته او بعد از آن طالبان ایدیولوژیک پست‌های مهم حکومت را به دست گرفتند و استدلال آن این بود که میانه‌روی با قدرت‌های بزرگ نتیجه نمی‌دهد.

په افغانستان کې د پاکستان مخکېنی سفیر منصور احمدخان
په افغانستان کې د پاکستان مخکېنی سفیر منصور احمدخان

در این مقاله آمده که طالبان وعدۀ خود در مورد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بخاطر تشکیل یک نظام همه‌شمول را هم زیر پا کردند.

منصور احمد خان یک چهرۀ جنجالی در سفارت کابل شمرده می‌شد و متهم به دخالت در امور داخلی حکومت طالبان بود.

این در حالی‌ست که جهانیان نیز بارها از طالبان خواستند که حکومت همه‌شمول تشکیل دهند، اما طالبان حکومت خود را همه شمول می‌دانند.

با این حال کمیته امنیت ملی پاکستان در نشست تازۀ خود هشدار داده که به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد به تروریستان مصونیت و پناهگاه بدهد.

به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهیم به تروریستان مصونیت و پناهگاه بدهد.
کمیته امنیت ملی پاکستان

در اعلامیه‌ای این نشست گفته شده که پاکستان برای حفاظت از مردم خود همه حقوق را دارد.

هرچند در این اعلامیه نامی از افغانستان گرفته نشده، اما پیش از این رانا ثناءالله وزیر داخلۀ پاکستان ادعا کرده بود از خاک افغانستان حملات زیادی بر ضد پاکستان برنامه‌ریزی می‌شود.

وی گفته بود، احتمالاً بالای کسانی‌که بر پاکستان حمله می‌کنند، در خاک افغانستان حمله کنند.

هرچند طالبان در مورد گفته‌های وزیر دفاع پاکستان چیزی نگفته، اما پیش ازین وزارت دفاع حکومت طالبان گفته‌های وزیر داخلۀ پاکستان را بی‌اساس خوانده و در اعلامیه‌ای گفته که افغانستان بی‌صاحب نیست.

در اعلامیۀ وزارت دفاع حکومت طالبان در این مورد آمده بود، اظهارات این چنینی بر روابط دو کشور آسیب می‌رساند و در آن گفته شده بود که به گونۀ کامل آمادۀ دفاع از خاک کشور خود و استقلالیت آن هستند.

پاکستان در حالی ادعا می‌کند از خاک افغانستان بر ضد این کشور استفاده می‌شود که خود آن کشور هم متهم به حمایت از طالبان و گروه‌های تروریستی است.

افغانستان بی‌صاحب نیست.
وزارت دفاع حکومت طالبان

نطام جمهوری پیشین افغانستان بارها گفته بود، پاکستان به جنگجویان طالب ضد نظام جمهوریت پیشین پناهگاه امن داده و برای‌شان سهولت فراهم می‌کند، اما پاکستان در آن زمان این ادعاها را رد کرده بود.

XS
SM
MD
LG