لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۴۰

روزنامهٔ گاردین: اقدامات اخیر طالبان در افغانستان٬« جنگ بی رحمانه علیه زنان است»


تصویر آرشیف

روزنامهٔ گاردین

  • روزنامهٔ گاردین چاپ بریتانیا در سرمقالهٔ تازه ترین شماره خود٬ در مورد منع زنان از تحصیل و کار در افغانستان تبصره کرده و این اقدام طالبان را «‌جنگ علیه زنان » توصیف کرده است.

به باور مقاله نویس که عملکرد طالبان را در برابر زنان « بی رحمانه » خوانده است موضوع منع زنان از کار و تحصیل نه تنها یک مسئله حقوق بشری است٬ بلکه موضوع زنده ماندن نیز است.

در ادامه مقاله آمده است٬ در چنین یک کشوری که وضعیت اقتصادی آن پیش از این نیز ناهنجار بوده٬ ۹۷ درصد از اتباع آن در فقر زنده گی می کنند و حتی والدین برای تامین مخارج زنده گی٬ گرده های خود را می فروشند٬ اقدامات اخیر طالبان در برابر زنان٬ به میزان مشکلات در افغانستان افزوده است.

گاردین در ادامه نوشته است٬ طالبان با منع کار زنان در موسسات کمک رسان غیر دولتی٬ روند فراهم شدن کمک به زنان و کودکان نیازمند را مختل کرده اند.

به نوشته این روزنامه٬ تقریبا همه نهاد های معتبر امداد رسان بین المللی در افغانستان فعالیت های خود را متوقف کرده و حتی سازمان نیز به بخشی از برنامه های خود را خاتمه داده است.

گاردین افزوده است: یک تعداد کشور ها اقدام طالبان در برابر منع کار زنان در موسسات غیر دولتی را خطرناک توصیف کرده و از طالبان خواسته اند از این تصمیم خود برگردند.

نهاد های سازمان ملل و سایر موسسات بین المللی امداد رسان در افغانستان گفته اند که بدون همکاری زنان نمی توانند کمک های خود را به نیازمندان برسانند.

دیوید رایت مسوول بخش عملیاتی موسسه سیف د چلدرن در مصاحبه با رادیو آزادی هفته گفته بود که آنان نمیتوانند بدون فعالیت زنان دریک جامعه سنتی مانند افغانستان کمک های خود را به زنان و کودکان محتاج برسانند. به گفته وی٬ ممکن است که این محدودیت منجر به هلاکت تعدادی از اطفال شود.

نشریه دیپلومات

  • نشریه دیپلومات نیز درمورد وضعیت نا بسامان بشری در افغانستان مقاله یی را به نشر رسانده و در آن گفته است «‌ طالبان را فراموش کنید و در عوض به افغانها کمک کنید» .

مقاله نویس گفته است٬ به نظر نمی رسد که بحران کنونی افغانستان به زودی حل شود. اما این مسئله نباید به این معنی باشد که جهانیان اجازه بدهند٬ افغانها تا مدت های نامعلومی رنج ببرند.

XS
SM
MD
LG