لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۸ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۳۹

برنامهٔ غذایی جهان: زنان نقش حیاتی در رساندن کمک ها به نیازمندان در افغانستان دارند


تصویر آرشیف: یکی از زنان کارمند برنامه غذایی جهان برای گروهی از زنان در ولایت هرات در نام نویسی برای توزیع کمک های بشری همکاری می کند.

برنامۀ غذایی جهان (WFP) بار دیگر گفته است که زنان در بخش امداد رسانی به نیازمندان در افغانستان نقش حیاتی دارند.

وحیدالله امانی سخنگوی این ادارۀ ملل متحد در افغانستان نا وقت روز پنجشبه به رادیو آزادی گفت که WFP به فعالیت های نجات زندگی در افغانستان متعهد است اما افزود که ادامۀ ممنوعیت کار زنان در سازمان ها و موسسات غیر دولتی در افغانستان در زمینۀ رسیدگی به نیازمندان تاثیر خواهد گذاشت:

« برای ارزیابی عواقب ممنوعیت برکار زنان ، سازمان ملل متحد در افغانستان به طور موقت ، برخی از فعالیت های خود را به مدت سه هفته متوقف کرده است. به عنوان بخشی از این توقف WFP به طور موقت برنامۀ غذا برای آموزش و برخی از فعالیت های تغذیه در مکاتب را متوقف ساخته است. کمک های غذایی دبلیو اف پی به ۱۵ میلیون نفر که در زمستان امسال با گرسنگی رو به رو هستند ادامه دارد. شکی نیست که اگر این ممنوعیت ادامه پیدا کند آسیب پذیرترین مردم افغانستان متضرر خواهند شد.»

تصویر آرشیف: جریان کمک های بشری سازمان ملل در ولایت ارزگان
تصویر آرشیف: جریان کمک های بشری سازمان ملل در ولایت ارزگان

طالبان دو هفته پیش زنان را از کار کردن در موسسات غیر دولتی در افغانستان تا امرثانی منع کردند. دلیل این تصمیم که عدم رعایت حجاب خوانده شده است واکنش های گسترده را در داخل و بیرون افغانستان به دنبال داشته است.

برنامه غذایی جهان: کار ما در سال جدید ۲۰۲۳ در افغانستان مهم تر میشود زیرا تعداد افراد نیازمند بیشتر است

در کنار کشور های غربی ، چندین کشور اسلامی و سازمان همکاری اسلامی نیز این اقدام طالبان را نکوهش کردند.

پس از ممنوعیت کار زنان در موسسات غیر دولتی در افغانستان ، شماری از سازمان ها و موسسات خیریۀ بین المللی فعالیت های خود را در این کشور به حالت تعلیق در آوردند.

این در حالی است که بر اساس آمار برنامۀ غذایی جهان ، از هر ۱۰ خانواده در افغانستان ، ۹ خانواده غذای کافی ندارند.

تعدادی از زنان و اطفال فقیر در کابل
تعدادی از زنان و اطفال فقیر در کابل

سخنگوی این اداره در افغانستان می گوید که شمار افراد نیازمند به کمک های بشری در این کشور به بیش از ۲۸ میلیون تن رسیده است.

« در سال ۲۰۲۳ با رسیدن تعداد افراد نیازمند به کمک های بشری در افغانستان به سطح بی سابقه یعنی ۲۸.۳ میلیون نفر یا دو – سوم جمعیت افغانستان ، کار ما حیاتی تر از سال ۲۰۲۲ خواهد بود.»

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما به تازگی در تویتی گفت که انکار از حقوق زنان افغان ، به همه افغان ها آسیب می رساند و کمک های بشری حیاتی را مختل می کند.

انتظار می رود که مارتین گریفیتس معاون سرمنشی ملل متحد در امور بشری و کمک های اضطراری برای گفتگو با مقام های طالبان در پی ممنوعیت کار زنان در موسسات غیر دولتی در افغانستان به این این کشور سفر کند.

رامز الاکبروف هماهنگ کنندۀ امور بشری سازمان ملل متحد در افغانستان به خبرنگاران در نیویارک پنجشنبه هفتۀ گذشته گفت که گریفیتس در هفته های آینده به افغانستان سفر خواهد کرد.

در همین حال همچنان انتظار می رود که شورای امنیت ملل متحد برای بحث در مورد ممنوعیت کار زنان در افغانستان ، نشستی را هفتۀ آینده برگزار کند.

XS
SM
MD
LG