لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۱۱

مسئولیت انفجار در برابر وزارت خارجه حکومت طالبان را گروه داعش به عهده گرفت


نیروهای طالبان پس از انفجار روز چهارشنبه در برابر در ورودی وزارت خارجه جاده منتهی به این وزارت را بسته اند.

گروه داعش مسئولیت حمله انتحاری روز چهارشنبه (۲۱ جدی) در شهر کابل را به عهده گرفت.

یک انفجار نیرومند پس از ظهر روز چهارشنبه در برابر دروازه ورودی وزارت خارجه حکومت طالبان به وقوع پیوست.

خبرگزاری اعماق که گزارش‌های مرتبط به گروه داعش را نشر می‌کند در تلگرام خود خبر داده که یکی از اعضای این گروه توانست از موانع امنیتی طالبان گذشته و مواد انفجاری حامل خود را در میان کارمندان و محافظین وزارت خارجه طالبان منفجر کند.

داعش ادعا کرده که در این حمله انتحاری حداقل ۲۰ تن به شمول دیپلمات‌ها و کارمندان وزارت خارجه طالبان کشته شده اند.

یک منبع دیپلوماتیک در وزارت خارجه طالبان که بنابر حساسیت موضوع نمی خواهد نامش گرفته شود به رادیو آزادی گفت که در حمله انتحاری دیروز چهارشنبه حداقل چهارده تن از دیپلمات‌ها و کارمندان این وزارت جان‌هایشان را از دست دادند.

پیش از این وزارت داخله طالبان کشته شدن پنج غیرنظامی در این رویداد را تایید کرد و شفاخانه ایمرجنسی در کابل هم گفت که چهل زخمی این رویداد به این شفاخانه منتقل شده است.

مهاجر فراهی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به خبرگزاری فرانسه گفته که این انفجار درست زمانی رخ داد که قرار بود یک هیئت چینی در وزارت خارجه طلبان حضور داشته باشد اما او گفته که نمی‌داند که در هنگام انفجار این هیئت در آنجا حضور داشت یا خیر.

این رویداد واکنش‌های را هم به همراه داشته است.

توماس وست نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا برای افغانستان
توماس وست نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا برای افغانستان

توماس ویست نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا برای افغانستان دیشب در توییترش نوشت که براساس گزارش‌های دیپلماتیک دریافته که در حمله دیروز کابل حداقل بیست تن کشته و شماری زیادی زخمی شده اند.

او این رویداد را یک حمله بدون هدف خواند و آنرا محکوم کرد.

همچنان هیئت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) هم در تویتی شب گذشته‌اش وقوع حمله دیروز کابل را محکوم کرده و گفته که افزایش ناامنی‌ها در این کشور نگران کننده است.

یوناما افزوده که خشونت هیچ راه حل برای ایجاد یک صلح پایدار در افغانستان نیست.

در یک ماه گذشته، سومین بار است که حملاتی در کابل صورت می‌گیرد.

در اول جنوری امسال، در قراول میدان هوایی نظامی کابل انفجاری رخ داد که در نتیجه دست کم چهارده تن کشته شدند و حدود بیست تن زخم برداشتند.

خبرگزاری رویترز، شمار قربانیان رویداد ۱۲ روز پیش را هم ۲۰ تن خوانده بود، آماری که گروه داعش با پذیرش مسئولیت، ادعای آنرا کرد.

یک ماه پیش در ۱۲ دسمبر، یک مهمانخانه در کابل که بیشتر شهروندان چین در آن بسر می‌بردند، هدف حمله قرار گرفت.

شفاخانه ایمرجنسی کابل جان باختن سه تن و زخمی شدن ۱۸ تن دیگر را در این رویداد تایید کرد، حملۀ که مسئولیت انجامش را گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش پذیرفت.


با حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان، حملاتی که داعش مسئولیت شانرا پذیرفته، در شهر کابل افزایش یافته است.

چندین مرتبه طالبان از عملیات در برابر اعضای این گروه در افغانستان خبر داده و گفته اند که شورشیان داعش که در حملات بر میدان هوایی، مهمانخانه چینی‌ها و سفارت پاکستان در کابل دست داشتند، در عملیات نیروهای طالبان کشته یا بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG