لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۴۰

هزاران دهقان در هلمند از برنامه بدیل کشت کوکنار سازمان ملل متحد بهرمند شده اند


تصویر آرشیف: کشتزار کوکنار در یکی از ولایات جنوب افغانستان

در کمتر از یک سال گذشته بیش از ده هزار دهقان در هلمند از برنامه های معیشیت بدیل سازمان ملل متحد مستفید شده اند.

ولسوالی نهر سراج هلمند در سالهای گذشته هر سال شاهد دو فصل کشت کوکنار بود، اما حال بر اکثریت زمینها در این ولایت بجای کوکنار بوته ها کشت شده که تازه در ولایت هلمند ترویج شده است.

گندم، جواری، گلپی و انواع دیگر سبزیجات بوته های است که در ماههای اخیر دهقانان در ولسوالیهای نهر سراج، نادعلی و مناطق نزدیک به لشکرگاه مرکز ولایت هلمند آن را بجای کوکنار بر زمین های شان کشت کرده اند.

شاکر، دهقان در ولسوالی نهر سراج هلمند هرچند از عواید کوکنار در گذشته راضی نیست، اما میگوید که به دلیل مصرف گزاف آبیاری زمینذهای زراعتی، نگران آن است که کشت بدیل مصارف وی را بدست نخواهد داد.

" حال تخم جواری و تربوز را در این مزارع می کاریم، چون اگر یکی آن مصرف آب را پوره نکرد، کشت دیگر مصارف ما را بدست ما خواهد داد. در گذشته که کوکنار هم کشت میکردیم با پول ناچیز از دست ما میرفت. حال اوایل کار است، نمیدانم که محصولات دیگر زراعتی عاید کوکنار را خواهد داشت، یا خیر."

دهفانان در برخی از ولایات دیگر از جمله در فراه نیز به عوض کوکنار پنبه کشت کرده اند
دهفانان در برخی از ولایات دیگر از جمله در فراه نیز به عوض کوکنار پنبه کشت کرده اند

شاکر میگوید که سال گذشته از کمتر از یک جریب زمین کشت کوکنار نزدیک به پنجاه هزار افغانی عاید کرد، اما در فصل اول امسال از بوته های بدیل کوکنار شصت هزار افغانی عاید داشت.

بر بنیاد گزارش سازمان ملل متحد در رابطه به وضعیت مواد مخدر در افغانستان، هلمند در صدر ولایت های قرار دارد که بیشترین کوکنار افغانستان در آن کشت میشود.

اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد در کابل میگوید که آنان برنامه معیشیت بدیل کوکنار در این سه منطقه در هلمند را در اوایل ماه حمل سال جاری شمسی آغاز کرده اند.

بر بنیاد معلومات این اداره، برنامه معیشیت بدیل در ولایت هلمند به همکاری مالی و تخنیکی موسسه داکار به پیش می رود که در جریان آن با چهار ده هزار و (۲۱۷) دهقان کمک صورت گرفته و بیشتر از دو هزار خانواده از آن مستفید شده است.

حکومت طالبان به تاریخ ۱۴ ماه حمل امسال با اعلان حکم منسوب به رهبر شان کشت کوکنار را در افغانستان منع اعلان کردند، اما تا حال نتوانسته اند کشت بدیل کوکنار را در اختیار دهقانان قرار دهند.

گزارش: مرسلین ارسلا

XS
SM
MD
LG