لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۵۸

باشنده‌گان ولسوالی سپین بولدک کندهار: هیچ خدماتی در این ولسوالی وجود ندارد


تصویر آرشیف: ولسوالی سپین بولدک منطقه نزدیک به سرحد پاکستان

باشنده گان ولسوالی سپین بولدک کندهار شکایت می کنند که در منطقه آنها هیچگونه خدمات وجود ندارد.

باشنده گان مناطق دور دست این ولسوالی می گویند جنگهای اخیر و خشکسالی به آنها زیان بزرگ رسانده و خدمات صحی ، تعلیمی ، بازسازی ، آبرسانی و دیگر خدمات در اینجا نیست ، و اگر باشد هم ، به سطح بسیار پائین است.

پیر محمد باشنده منطقه ناوه ولسوالی سپین بولدک ولایت کندهار است . او می گوید آب برای نوشیدن و زراعت ندارند ، در نزدیکی آنها کدام مرکز خدمات صحی نیست، برای تعلیم جوانان و اطفال مکتب ندارند ، تمام سرکهای رفت و آمد خامه و کند و کپر استند و از تمام سهولت های زنده گی محروم می باشند:

«هیچ کس به ما کمک نکرده و در این ۲۰ سال ما کمکی نگرفته ایم. همین حالا ما نه مکتب داریم و نه مدرسه. ما مرگ را می گذارنیم هیچ کس پول ندارد. در پول کم گذاره نمی شود . ما هم اکنون در خانه۵۰ تا شصت نفر خانواده داریم. نه کدام معامله و یا تجارتی و نه کدام دکانی داریم. نان بعضی وقت هست بعضی وقت نیست.»

مردم در سپین بولدک خواهان فراهم شدن زمینه خدمات از جمله ایجاد کلییک های صحی٬ سرک٬ مکتب و حفر چاه های آب استند.
مردم در سپین بولدک خواهان فراهم شدن زمینه خدمات از جمله ایجاد کلییک های صحی٬ سرک٬ مکتب و حفر چاه های آب استند.

داد خان باشنده قریه اختر زوی ولسوالی سپین بولدک می گوید که در پهلوی جنگ، خشکسالی به آنها ضرر بزرگ رسانده . آنها آب برای کشت و کار و آب پاک برای نوشیدن ندارند و به مشکلات بزرگ رو به رو هستند. به گفته داد خان مردمانی که در مناطق دور دست این ولسوالی زنده گی می کنند به مشکلات بزرک دست به گریبان اند و هیچکس به آنها کمک نمی کند :

دادخان باشندهٔ سپین بولدک: خشکسالی آسیب های فراوانی به ما رسانده است ما آب برای زراعت و حتی نوشیدن نداریم

اطفال ما در به در هستند . در هر خانه پنج طفل است ، مواشی ما را هم سیلاب ها غرق کرد ، درخت و زمین زراعنی را همه سیل باخود برد. ما امروز نشسته ایم و به اولیای امور می گوییم که برای ما آب تهیه کنند ، برمه بزنند برای ما سرک بسازند، کلنیک بسازند. اگر برای ما مریضی شدید عاید شود ما چه کنیم . نه در خانه صد افغانی دارم و نه توان موتر کرائی را ، رفتن تا سپین بولدک موتر از ما ۳ هزار افغانی می خواهد من از سه هزار افغانی حتی ۱۰۰ افغانی آن را هم ندارم. »

سپین بولدک یکی از ولسوالی های سرحدی ولایت کندهار در جنوب افغانستان
سپین بولدک یکی از ولسوالی های سرحدی ولایت کندهار در جنوب افغانستان

هرچند طالبان همچون یک حکومت مسوول برای رفع مشکلات مردم سپین بولدک کدام تعهد واضیح نکرده اند ، ولی نوراحمد سعید رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت کندهار گفت که تلاش می کنند به نقاط آسیب دیده دور دست توجه و خدمات را بیشتر بسازند:

« امارت اسلامی افغانستان نه تنها برای شهرها بلکه برای مناطق دور دست و ولسوالی ها برای بازسازی برنامه ها دارد، چه در بخش زراعت باشد و چه در بخش تعلیمی و صحت . در بسیاری از ولسوالی ها در این بخش پیشرفت های چشمگیربی صورت گرفته به طور مثال در ولسوالی های دور افتاده مانند میانشین ، غورک ، خاکریز همچنان میوند که قبلا در آنها کلنیک های صحی نبود ، حالا آباد شده و پلان است که در این بخش کارهای بیشتر انجام شود . ما احتیاجات مردم را درک می کنیم و آنها واقعا به این خدمات نیاز دارند. »

باشنده گان ولسوالی های دور دست ولایت کندهار در حالی خواهان خدمات صحی ، تعلیمی و بازسازی می باشند که در تمام کشور مشکل بزرگ بیکاری وجود دارد و بی بضاعتی در بین مردم به اوج آن رسیده .

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین در گزارش تازه خوده گفته است که فقر در افغانستان بیشتر شده و از حدود چهل میلیون نفوس این کشور نقریبا نصف آن مصئونیت غذائی ندارد.

XS
SM
MD
LG