لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۵۶

گزارش سازمان ملل: مردم در افغانستان و برخی دیگر از کشور های آسیایی غذای کافی ندارند


شماری از زنان و کودکان فقیر در مقابل یک نانوایی در کابل
شماری از زنان و کودکان فقیر در مقابل یک نانوایی در کابل

در یک گزارش تازه منتشر شدهٔ سازمان ملل متحد آمده است که شمار روزافزون مردم در قاره آسیا به شمول افغانستان٬ غذای کافی برای خوردن ندارند.

بر اساس این گزارش، با افزایش نرخ ها و فقر، عدم امنیت غذایی بیشتر می شود.

این گزارش را چند ادارۀ سازمان ملل متحد بشمول ادارۀ غذا و زراعت، برنامۀ حمایت از آموزش کودکان و برنامۀ جهانی غذای این سازمان تهیه کرده اند.

بر اساس این گزارش که سه شنبه بیست و چهارم ماه جنوری منتشر شد، نزدیک به نیم میلیارد نفر که از میان ۱۰ تن شان ۸ آن ها در آسیای جنوبی استند، در سال ۲۰۲۱ دچار سو تغذیه شده اند.

در ادامه آمده است که بیش از یک میلیارد تن هم با عدم امنیت غذایی متوسط تا شدید رو به رو شده اند.

در بخشی از این گزارش به افغانستان اشاره شده است، جایی که هفتاد درصد مردم با عدم امنیت غذایی شدید یا متوسط رو به رو استند.

بیکاری و ضعف اقتصادی بحران بشری را در افغانستان بیشتر از پیش افزایش داده است.
بیکاری و ضعف اقتصادی بحران بشری را در افغانستان بیشتر از پیش افزایش داده است.

در گزارش آمده است که با فروپاشی اقتصاد به دنبال حاکمیت دوبارۀ طالبان در آگست ۲۰۲۱ و توقف کمک های خارجی، میلیون ها تن دچار فقر و گرسنگی شدند.

روزانه شماری از مخاطبان رادیو آزادی با ارسال پیام به ما از فقر و ناداری می نالند، مثل این مرد که نامش را نگفته است:

"در قسمت فقر ما همه می بینیم که وضعیت اقتصادی در افغانستان چندان مناسب نیست. مشکلات اقتصادی مختلف مردم را تهدید می کند. از جمله ما در آستانۀ فصل سرما و زمستان قرار داریم. در مقایسه با سال های گذشته قیمت مواد سوختی چند برابر بلند رفته است."

سازمان ملل: یک به نیم میلیارد نفر که از میان ۱۰  تن شان ۸  آن ها در آسیای جنوبی استند، در سال ۲۰۲۱ دچار سو تغذیه شده اند.

در این حال هوای به شدت سرد یک تهدید جدی به جان مردم افغانستان دانسته می شود.

وزارت مبارزه با رویداد های طبیعی حکومت طالبان گفته است که شمار جان باختگان به اثر سردی هوا در دو هفتۀ گذشته در مناطق مختلف افغانستان به بیش از ۱۲۰ تن رسیده است.

با آنکه سازمان ملل متحد و برخی از نهاد های دیگر به کمک های بشری ادامه داده اند بسیاری از مردم میگویند که مقدار این کمک ها اندک است
با آنکه سازمان ملل متحد و برخی از نهاد های دیگر به کمک های بشری ادامه داده اند بسیاری از مردم میگویند که مقدار این کمک ها اندک است

خبرگزاری دی پی آلمان به نقل از شفیع الله رحیمی، سخنگوی این وزارت نوشته است که بیش از ۵۰ خانه به گونۀ کامل یا قسماً تخریب و حدود ۷۰ هزار مواشی هم تلف شده است.

ادارۀ هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد، اوچا به روز دوشنبه بیست و سوم ماه جنوری در گزارش گفت که افغانستان با بحران بشری بی سابقه رو به رو است.

در این گزارش از خطر واقعی فروپاشی سیستماتیک و فاجعۀ انسانی نیز نام برده شده است.

در بخشی از گزارش مفصل اوچا آمده است که در سال ۲۰۲۳ حدود بیست و هشت میلیون و سه صد هزار نفر برای نجات یافتن به کمک های فوری بشری نیاز خواهند داشت.

اوچا افزوده است، این وضعیت در حالی است که افغانستان وارد سومین سال پیهم خشکسالی و دومین سال کاهش پیشرفت اقتصادی می شود.

XS
SM
MD
LG