لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۴۷

آیا حقوق زنان و دختران در افغانستان به یک موضوع سیاسی مبدل شده؟


تعدادی از زنان معترض در کابل
تعدادی از زنان معترض در کابل

حق کار و تحصیل زنان و دختران در افغانستان، از مسایل مورد بحث میان هیئت بلند پایۀ سازمان ملل متحد به رهبری مارتین گریفتس، معاون سرمنشی این سازمان در امور بشردوستانه و سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخلۀ حکومت طالبان گفته شده است.

در بیانیه ای منتشر شده در تویتر وزارت داخلۀ حکومت طالبان آمده است که این هیئت گفته است، کار و تحصیل حقوق بنیادی زنان و دختران است و هیئت سازمان ملل خواهان رعایت آن شده است.

بر اساس بیانیه، حقانی به مقامات سازمان ملل متحد اطمینان داده است که بحث محرومیت دایمی از آموزش و تحصیل مطرح نیست.

در ادامه به نقل از او آمده است که در نظام تعلیمی تفاوت نظر وجود دارد که به گفته اش در حال حل شدن است. آن ها در این هفته در کابل دیدار کرده اند.

به گفتۀ سازمان ملل متحد، در حال حاضر یک میلیون و یکصد هزار دختر از رفتن به مکاتب و بیش از صد هزار دختر از رفتن به پوهنتون در افغانستانِ تحت حاکمیت طالبان محروم استند.

هفتۀ گذشته، هیئت دیگر سازمان ملل متحد به رهبری امینه محمد، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در دیدارش با مقامات حکومت طالبان در افغانستان بر رعایت حقوق زنان و دختران تأکید کرد.

با توجه به ادامۀ دید و بازدید مقامات سازمان ملل متحد با مقامات حکومت طالبان، آیا حقوق زنان و دختران در افغانستان به یک موضوع سیاسی مبدل شده؟

این موضوع بحث برنامه « شکست سکوت » بود.

مهمانان:

محبوبه سراج فعال حقوق زنان

ژولیا پارسی عضو جنبش خود جوش زنان معترض افغانستان

نگاره میرداد، معاون سفارت حکومت مخلوع افغانستان در پولند

میزبان: ژکفر احمدی

please wait

No media source currently available

0:00 0:49:59 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG