لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ حمل ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۰۲

استارز اند استرایپس: هجوم مردم به میدان هوایی کابل خاطرهٔ سال ۲۰۲۱ را زنده ساخت


در ماه اگست سال ۲۰۲۱ پس از تسلط طالبان به کابل٬ مردم با هجوم به میدان هوایی در جستجوی فرار از افغانستان شدند

برخی از رسانه های خارجی در مورد هجوم مردم به میدان هوایی بین المللی کابل مطالبی را به نشر رسانده اند.

روزنامه « استارز اند استرایپس»

  • روزنامه « استارز اند استرایپس» در شماره تازه خود نوشته است که مردم پس از شنیدن آوازهٔ که ترکیه برای کمک به زلزله زده گان افغانها را به آن کشور می برد٬ به میدان هوایی کابل هجوم بردند.

به نوشته این روزنامه٬ این صحنه ها٬ خاطره ماه اگست سال ۲۰۲۱ را زنده ساخت که مردم برای رسیدن به طیاره ها و بیرون شدن از افغانستان به میدان هوایی کابل رفته بودند.

این روزنامه به نقل از یک افغان به اسم سیدعبدالغفار نوشته است که وی آوازه های را مبنی بر این که مردم را به ترکیه می برند شنیده و خود را به میدان هوایی کابل رسانده بود. سید غفار به روزنامه گفته است که شاید این یک چانس خوب بود تا از کشور خارج شود.

طالبان برای جلوگیری از ازدحام مردم٬ این آوازه ها را رد کرده و گفتند که چنین پرواز هایی به مقصد ترکیه انجام نمی شود.

روزنامه «اندیپندنت»

  • روزنامه اندیپندنت نیز در همین مورد مقاله یی را به نشر رسانده است.

این روزنامه نوشته است٬ افغانهای نا امید بر مبنای یک آوازه نادرست در هوای سرد چندین ساعت در اطراف میدان هوایی کابل منتظر ماندند.

روزنامه در ادامه گفته است که صد ها افغان به جانب میدان هوایی کابل هجوم بردند و راه های منتهی به میدان نیز شاهد ازدحام بود.

ظاهرا مردم برای رفتن به ترکیه و کمک به زلزله زده ها آمده شده بودند. آنان پس از آن که شنیدند سفارت ترکیه مردم را به هدف کمک به زلزله زده ها به ترکیه منتقل می کند٬ خود را به میدان هوایی رسانده بودند.

به عقیده مقاله نویس اندیپندنت٬ وضعیت در میدان هوایی کابل نشان داد که با گذشت هژده ماه از حاکمیت طالبان٬ مردم چگونه برای فرار از محدودیت های وضع شده٬ تلاش می کنند.

فدراسیون خبرنگاران اروپایی

  • و فدراسیون خبرنگاران اروپایی در مورد مرتضی بهبودی خبرنگار افغان- فرانسوی اعلامیه یی را به نشر رسانده است.

در این اعلامیه تاکید شده است که باید مرتضی بهبودی به زودی از قید طالبان رها شود.
مرتضی بهبودی به تاریخ هفتم جنوری در کابل بازداشت گردیده است. در اعلامیه آمده است که پانزده نهاد خبرنگاران فرانسه یکجا با اتحادیه های خبرنگاران جهان خواسته اند تا مرتضی بهبودی آزاد شود.

XS
SM
MD
LG