لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۴۷

ایالات متحده امریکا برنامه جدید مهاجرتی را به خانواده های افغان اعلان کرد


تصویر آرشیف: برنامه تخلیه افغان ها از میدان هوایی کابل

ایالات متحدۀ امریکا برنامۀ جدیدی را برای پناهند‌گان افغان‌ واجد شرایط در این کشور اعلام کرده است که از طریق آن می‌توانند برخی اعضای خانواده های خود را از افغانستان به امریکا انتقال دهند.

در سایت وزارت خارجۀ امریکا بخش ویژه‌ای برای تسهیل مهاجرت به امریکا در این برنامه ایجاد شده و تمامی شرایط و مراحل در آن‌جا شرح داده شده است.

شماری از افرادی‌که خانواده‌های‌شان به امریکا پناهنده شدند و خودشان در افغانستان جا مانده اند، افزون بر استقبال از این برنامه، خواهان تسریع روندپناهند‌گی امریکا هستند.

حکومت ایالات متحده گفته است که به فراهم آوری تسهیلات به افغانها متعهد است
حکومت ایالات متحده گفته است که به فراهم آوری تسهیلات به افغانها متعهد است

پدر زمری که در یک دفتر امریکایی در کابل کار می‌کرد، در روزهای سقوط جمهوریت با شماری از اعضای خانواده‌اش از طریق برنامۀ تخلیه نخست به قطر و از آنجابه آمریکا منتقل شده و بیشتر از یک سال می‌شود که در امریکا پناهنده هستند.

اما زمری در کابل باقی مانده و در این مدت در جستجوی یک فرصت قانونی بود که به او کمک کند تا به خانواده‌اش بپیوندد. وی میگوید:

"من شخصا خوشحال شدم و از این روند استقبال می‌کنم بخاطری که من در افغانستان هستم و خانواده‌ام آنجا هستند و می‌خواهند مرا آنجادعوت کنند، هر چند که پروسه از دوسال به این طرف جریان دارد اما باز هم نتوانستند من را بخواهند، امیدوارم این پروسه مانند قبلی نباشد".

یکی از افغانها: تعدادی از اعضای خانواده من در امریکاست٬ اما من در افغانستان هستم٬ امیدوارم من نیز بتوانم با آنان یکجا شوم

یک دختر که فرزند کلان خانواده است و نمی‌خواهد نظر به آنچه مشکلات امنیتی عنوان می‌کند از او در گزارش نام گرفته شود، می‌گوید، پدرش در یک ادارۀ بین المللی کار می‌کرد و چند ماه پیش مجبور شد به دلیل مشکلات امنیتی آنان را رها کرده و تنهایی به امریکا برود.

این دختر می‌گوید که او، مادر، خواهران و برادرانش پاسپورت نداشتند و زمانی که پاسپورت بگیرند در جستجوی این گونه راه‌های قانونی هستند که با پدر خود یکجاشوند.

" خانواده‌هایی که از هم جدا هستند، می‌خواهند با خانوادۀ خود یکجا زندگی کنند، پس ما از این برنامه استقبال می‌کنیم این خبر خوبی است که یک خانواده یکجا باشند و یکجا زند‌گی کنند".

این درحالیست که وزارت خارجۀ امریکا به تازگی در ویب‌سایت خود بخشی را زیر نام "یکجا کردن خانواده‌های افغان" ایجاد کرده است.

پس از سقوط حکومت جمهوری در افغانستان در ماه اگست سال ۲۰۲۱٬ ایالات متحده نزدیک به یکصد هزار تن از افغانهای را که زنده گی شان با خطر رو برو بود به امریکا انتقال داده است
پس از سقوط حکومت جمهوری در افغانستان در ماه اگست سال ۲۰۲۱٬ ایالات متحده نزدیک به یکصد هزار تن از افغانهای را که زنده گی شان با خطر رو برو بود به امریکا انتقال داده است

معلومات این بخش به کسانی کمک می‌کند که به امریکا رسیده باشند اما اعضای خانواده‌های شان در افغانستان اند و در انتظار یکجا شدن با آنان باشند.

وزارت خارجۀ امریکا به مناسبت ایجاد این بخش گفته که ایالات متحده برای مردم افغانستان تعهد دراز مدت دارد و برای کسانی که درخواست یکجا شدن بااعضای خانواده‌شان را دارند، تمام فرصت‌ها و معلومات را فراهم می‌کند.

بر بنیاد معلومات این صفحه، دارندگان تابعیت و گرین کارت امریکا و کسانی که درخواست پناهندگی خود را به امریکا سپرده اند و یا پناهند‌گی سیاسی گرفته اند،می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۲۱سال خود را مطابق شرایط به امریکا دعوت کنند.

افغانانی هم که به دلیل حمایت‌های بشردوستانه به گونۀ موقت در امریکا بودباش دارند و با گذشت زمان اقامت دایمی می‌گیرند، شامل این برنامه می‌شوند و می‌تواننداعضای خانواده‌شان را که واجد شرایط باشند، به این کشور بخواهند.

افزون بر دیگر برنامه‌های پناهندگی، هزاران افغانی که از سال ۲۰۰۹ به این طرف با نیروهای امریکایی در افغانستان کار کرده اند، از طریق ویزۀ خاص مهاجرتامریکا یا SIV به این کشور رفته اند.

همچنان پس از سقوط نظام جمهوری در ۱۵ آگست سال گذشته میلادی، نزدیک به صد هزار افغان از طریق برنامۀ تخلیه نیروهای امریکایی به امریکا رفتند و بسیاری از اعضای خانواده‌هایشان هنوز هم در افغانستان مانده اند که خواستار پیوستن به سایر اعضای خانواده‌های شان در امریکا هستند.

XS
SM
MD
LG