لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۰۹

انجمن څارنوالان افغان: څارنوالان و خانواده های شان در پاکستان زنده گی پر مشقت دارند


لوحهٔ دفتر لوی څارنوالی افغانستان

انجمن څارنوالان افغان می گوید که پس از حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ میلادی، از۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سارنوال از کار برکنار شده و ۳۰ تن آنها در افغانستان کشته شده اند.

به گفته این انجمن در حال حاضر ۲۰۰ تا ۲۳۰ سارنوال با خانواده های شان در پاکستان و در وضعیت بد، زندگی می کنند.

اعضای انجمن څارنوالان افغان در پاکستان به روز سه شنبه در کنفرانسی از جامعه جهانی خواستند تا در انتقال آنها به کشور های دیگر همکاری کنند.

ماریا صافی یکی از څارنوال های پیشین در این مورد توضیحات بیشتر داد:

«حدود ۲۰۰ نفر در پاکستان زندگی می کنیم که در یک بحران شدید رو به رو هستیم. اگر آب است ، نان نیست و اگر نان است ، آب نیست، کرایه خانه هم بالاست، از تحصیل محرومیم، خدمات صحی نداریم وما با مشکلات زیادی روبرو هستیم. »

انجمن څارنولان افغان به روز سه شنبه در پاکستان اعلام موجودیت کرد.

اعصای این انجمن در این گردهمایی از جامعه جهانی خواستند که به مشکلات این څارنوالان که در تحقیقات قضایای مختلف تروریزم همکاری کرده بودند٬ رسیده گی کنند.

برخی از خانواده های مهاجر افغان در پاکستان
برخی از خانواده های مهاجر افغان در پاکستان

محمد عابد اندرابی یکی از اعضای بورد تصمیم گیرینده انجمن څارنوالان افغان به رادیو آزادی گفت که برنامه روز سه شنبه را به منظور رسیدگی به مشکلات څارنوالان دور از وظیفه راه اندازی کرده اند.

گزارش سازمان ملل: طالبان کارمندان نظام پیشین افغانستان را هدف قرار می دهند و ۱۶۰ تن را کشته اند

«هدف از ایجاد این برنامه، رساندن صدای همین قشر آسیب پذیری که در ۲۰ سال گذشته بر دفاع از حاکمیت ملی، بر دفاع از حقوق بشری جامعه افغانستان و بر دفاع از دموکراسی کار کرده اند، به گوش جهانیان و سازمان های مهاجر پذیر است. تا متوجه این قشر شوند.»

بر اساسی گزارش ها پس از استقرار مجدد طالبان بر افغانستان، دهها هزار کارمند سیستم قبلی جمهوریت از مشاغل شان اخراج شدند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در جولای سال ۲۰۲۲، علیرغم عفو عمومی طالبان، از ۱۵ آگست سال ۲۰۲۱ میلادی تا جون ۲۰۲۲، حداقل ۱۶۰ نفر از مقامات سابق دولتی و پرسونل امنیتی خارج از چارچوب قانون کشته شده اند.

در گزارش سال ۲۰۲۲ دیده بان حقوق بشر نیز آمده که طالبان بدون وقفه نیروهای امنیتی حکومت قبلی را دستگیر، شکنجه و کشته اند.

څارنوالان سابق می گویند که در افغانستان نیز احساس امنیت نمی کنند، زیرا مجبور به فرار به پاکستان شده و منتظر پذیرش پناهندگی در کشور دیگری اند.

XS
SM
MD
LG