لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۴۸

پرواز طیاره های بی سرنشین بر فراز افغانستان؛ ملا یعقوب: فضای کشور ما اشغال شده است


مولوی محمد یعقوب سرپرست وزارت دفاع افغانستان
مولوی محمد یعقوب سرپرست وزارت دفاع افغانستان

مولوی محمد یعقوب مجاهد٬ سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان٬ از اشغال حریم هوایی افغانستان ابراز نگرانی می‌کند.

مجاهد روز پنجشنبه در مراسم فراغت سربازان طالبان در کابل به طور غیر مستقیم به حضور طیاره‌های بی‌سرنشین در حریم هوایی افغانستان اشاره کرد و گفت که حریم هوایی این کشور اشغال شده‌است.

او بر ضرورت افزایش تعداد تسلیحات و تجهیزات نظامی تأکید کرد و گفت که نیاز به تقویت دانش نیز وجود دارد.

مولوی محمد یعقوب مجاهد می‌گوید، همه می‌بینند که حریم هوایی افغانستان اشغال است، اما برای جلوگیری از آن اقدام کرده نمی‌توانند.

او می‌افزاید: "امروز بالای سر ما و شما درون‌ها در حال پرواز است، فضای ما و شما اشغال است، من هم ناامید به آن نگاه می‌کنم، تو هم نا امید به آن نگاه می‌کنی، وزیران، فرماندهان، مسئولان قول اردوها و جنرالان همه به آسمان می‌بینند، اما هیچ چیز کرده نمی‌توانند."

در این اواخر گزارش های از پرواز طیاره های بدون سرنشین بر فرار کابل و برخی از شهر های دیگر افغانستان منتشرشده است
در این اواخر گزارش های از پرواز طیاره های بدون سرنشین بر فرار کابل و برخی از شهر های دیگر افغانستان منتشرشده است

مجاهد در حالی این اظهارات را بیان می‌کند که گزارش‌هایی مبنی بر پرواز طیاره های بی‌سرنشین در حریم هوایی افغانستان وجود دارد.

در ماه جولای ۲۰۲۲، ایمن‌الظواهری رهبر القاعده در یک حمله طیارهٔ بی‌سرنشین امریکایی درشهر کابل هدف قرار گرفت و کشته شد

در آخرین اعلامیهٔ حکومت سرپرست طالبان در مورد دیدار با هیئت بلندپایه پاکستانی که ذبیح‌الله مجاهد آن را در صفحهٔ‌ توییتر اش منتشر کرده، پرواز طیاره‌های بی‌سرنشین را نیز یکی از موضوعات کلیدی مورد بحث در این نشست عنوان کرده‌اند.

با این حال، اسدالله ندیم کارشناس نظامی در صحبت با رادیو آزادی علت حضور طیاره‌های بی‌سرنشین در فضای افغانستان را رویکرد طالبان عنوان می‌کند:

"خوب است که آقای مجاهد متوجهٔ شده که افغانستان یک کشور ناتوان و بی‌دفاع است، یکی از عوامل ناتوانی افغانستان هم خود طالبان است، اگر طالبان به این رویکرد شان ادامه بدهد، افغانستان ناتوان‌تر و ضعیف‌تر می‌شود، حال طیاره و پهپاد (طیاره بی‌سرنشین) کشورهای قدرتمند در فضای افغانستان گشت‌زنی می‌کند، اما در آینده ممکن کشورهای ضعیف هم پهپاد و طیاره‌های شان را بفرستند به افغانستان، چون افغانستان به خاطر رویکردهای طالبان با گذشت هر روز ناتوان‌تر و ضعیف‌تر می‌شود."

اسد الله ندیم
اسد الله ندیم

این درحالی‌ست که در ماه جولای ۲۰۲۲، ایمن‌الظواهری رهبر القاعده در یک حمله طیارهٔ بی‌سرنشین امریکایی که محل اقامت وی در مرکز شهر کابل را هدف قرار داد، کشته شد.

طالبان آن زمان از حضور ایمن‌الظواهری اظهار بی‌خبری نشان داده و اعلام کردند که این اقدام امریکا نقض حریم هوایی افغانستان است.

با این حال، کشورهای مختلف جهان به شمول امریکا همواره از گسترش هراس‌افگنی به ویژه داعش در افغانستان نگران اند و می‌گویند افغانستان نباید به پناهگاه امن هراس‌افگنان مبدل شود.

اما طالبان همواره با رد این موضوع گفته اند، اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان بر ضد هیچ کشور دیگری استفاده شود.

XS
SM
MD
LG