لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۱۷

وزارت امر به معروف طالبان: نوروز جشن آتش پرستان است٬ مردم: این جنش عنعنوی ماست


تصویر آرشیف: جشن نوروز و میله سال نو در دامنه تپه کارته سخی کابل

در حالیکه باوصف حرام خوانده شدن نوروز از سوی طالبان، مردم افغانستان از نوروز باستان، نخستین روز سال جدید شمسی، جشن گرفتند یک مقام ارشد وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان بار دیگر نوروز را یک جشن غیر اسلامی خوانده است.

مولوی یحیی عارف رئیس اصلاح و تربیت وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در یک پیام ویدیویی که در تویتر رسمی این وزارت نشر شد، با تاکید نوروز را جشن غیرمسلمانان و آتش پرستان خوانده است:

"این جشن مسلمانان نیست، در قرآن، حدیث و فقه حنفی، تجلیل از نوروز حرام و ناجایز است."

اما دوکتور صلاح الدین سعیدی حقوقدان افغان که در سوریه و جامع ازهر شریف در مصر علوم دینی را فرا گرفته میگوید، تعبیر اسلام و فقۀ حنفی در مورد نوروز به حیث یک جشن مذهبی واضح است، ولی مردم افغانستان از نورزو به حیث مراسم مذهبی تجلیل، نمی کنند:

داکتر صلاح الدین سعیدی: مردم افغانستان از نورزو به حیث مراسم مذهبی تجلیل، نمی کنند

"نوروزی را که مردم افغانستان، این حوزۀ تمدنی و جهان تجلیل می کنند، تغییری است در طبیعت، آغازیست جدید به کار و نهال شانی، آغازیست به خاطر تعهد جدید برای خدمت به مردم، وطن، اسلام و سرسبزی که از لحاظ دینی اصلاً ممانعت ندارد. اما کسیکه که آن را به نام دین مجوسی با عنعنات و روش های کفری تجلیل کند، حرام است و در این شکی نیست."

مردم در سالهای گذشته با شعور و هلهله بیشتر از نوروز و آغازسال استقبال می کردند
مردم در سالهای گذشته با شعور و هلهله بیشتر از نوروز و آغازسال استقبال می کردند

با وصف ممنوعیت وضع شده توسط طالبان، مردم در گوشه و کنار افغانستان به شمول شهر کابل از نوروز جشن گرفتند.

یک باشندۀ کابل که به خاطر مسایل امنیتی از افشای نامش خودداری کرده، به رادیو آزادی گفت: "من در بند قرغه هستم به چکر آمده ام، مردم بسیار خوش و جمع و جوش زیاد است، خداوند سال خوش و خوب برای همۀ مردم افغانستان داشته باشد"

ولی در گردهمایی هایی امسال به مناسب نورزو و آغاز سال نو در مناطق مختلف افغانستان از بند قرغه گرفته تا گلغندی و روضۀ مزارشریف جای دختران و زنان افغان خالی بود.

تپه گلغندی در ولایت پروان نیز همواره یکی از محلاتتفریحی به ویژه در روز های آغاز سال نو بوده است
تپه گلغندی در ولایت پروان نیز همواره یکی از محلاتتفریحی به ویژه در روز های آغاز سال نو بوده است

زبیده یک باشندۀ، ولایت فراه از برگزاری جشن ها در سالهای گذشته سخن می زند:

"ما زنان در گذشته ها از نوروز و سال نو به خوبی و خوشی جشن تجلیل می کردیم، در روز اول سال نو با مردان خانوادۀ خود به تفریگاه ها می رفتیم. در چهارشنبۀ اول سال ما تنها زنان و دختران با اطفال خود به میله به جا های سرسبز و دیدنی می رفتیم، ولی با آمدن دوبارۀ طالبان تجلیل از این روز ها فراموش شده، طالبان به کسی اجازۀ تفریح و شنیدن موسیقی را نمی دهند. خواهش ما از حکومت طالبان این است که لطفاً بگذراید که ما آزاد زندگی کنیم، آزادانه با خانوادۀ خود و اطفال خود به تفریگاه ها برویم، به ما، مردان و جوانان ما مزاحمت نکنید."

طالبان در دور نخست حاکمیت شان در دهۀ ۹۰ تجلیل از جشن باستانی نوروز را منع کرده بودند.

با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی، هرچند طالبان نوروز را یک جشن حرام خوانده اند، اما به طور رسمی بر تجلیل از آن ممانعت وضع نکرده اند.

همچنان بر خلاف معمول نوروز، نخستین روز سال شمسی در افغانستان توسط طالبان یک روز کاری اعلام شد و مکاتب نیز بدون حضور دختران بالاتر از صنف ششم آغاز شدند.

XS
SM
MD
LG