لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۵۸

سفر صدراعظم قطر به کندهار؛ طالبان: قطر در اعتماد سازی میان حکومت طالبان و جهان همکاری کند


 شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم ال ثانی صدراعظم و وزیر خارجه قطر
شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم ال ثانی صدراعظم و وزیر خارجه قطر

قطر می گوید که برای امنیت، ثبات، رفاه و پیشرفت در زنده گی مردم افغانستان، به تلاش ها برای همکاری با افغان‌ها٬ ادامه می دهد.

این تعهد در جریان سفر از پیش اعلام ناشدۀ شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم ال ثانی صدراعظم و وزیر خارجه قطر به ولایت کندهار صورت گرفت.

او در این سفر با رئیس الوزرا و شماری از مقام های حکومت طالبان دیدار کرد.

در ترکیب سفر یک روزۀ این هیئت، شماری از مقام های دیگر قطری به شمول عبدالله الخلیفی رئیس استخبارات آنکشور شامل بودند.

در اعلامیه وزارت خارجه قطر آمده که در جریان دیدار با مقام های طالبان، روی مسایل گفتگو صورت گرفت که در نتیجه چگونه ممکن است تا مشکل اقتصادی و بشری شهروندان افغانستان کاهش یابد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

از جانب دیگر ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت که در دیدار روز جمعه تعهد صورت گرفت که تماس ها میان کابل و دوحه گسترش یابد:

" در نشست روی روابط افغانستان و قطر گفتگو صورت گرفت. در این مورد بحث شد که روابط چگونه تقویت شود. مسئولین امارت اسلامی از همکاری های قطر سپاسگزاری کردند. از جانب قطر هم تعهد صورت گرفت که در عرصه های آموزشی، صحی و اقتصادی به همکاری هایش ادامه دهد. روابط دو کشور تقویت می شود و با افزایش تماس ها، رفت و آمد زیاد خواهد شد. تقویت روابط باعث نزدیکی مردم دو کشور و قوت، ثبات و تداوم حکومت ها می شود."

این دومین سفر شیخ محمد بن عبدالرحمن ال ثانی به افغانستان بود.

این دومین سفر صدراعظم قطر به افغانستان است

او بار گذشته، هنگامی که صدراعظم نه بلکه تنها امور وزارت خارجه قطر را پیش می برد، در ۲۱ سپتمبر سال ۲۰۲۱ هنگامی که چیزی بیشتر از یک ماه از حاکمیت دو باره طالبان در افغانستان می گذشت، به کابل رفت.

شیخ محمد در سفر نخستش هم با ملا محمد حسن آخند رئیس الوزرای طالبان دیدار کرد. وزیر خارجه قطر در هفتم ماه مارچ امسال به عنوان صدراعظم کشورش نیز تعیین شد.

طالبان می گویند، از هیئت تحت رهبری صدراعظم قطر خواسته اند تا همکاری هایش را برای اعتماد سازی میان حکومت آنها و سایر کشور ها، افزایش دهد.

به شمول قطر، هیچ کشوری در جهان تا اکنون حکومت سرپرست طالبان را به عنوان حاکمان مشروع افغانستان به رسمیت نشناخته است.

XS
SM
MD
LG