لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۵ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۱:۰۰

اندپندنت: آغاز پرواز های تجارتی میان کابل و چین نشانهٔ تقویت روابط دیپلوماتیک است


پرواز های تجارتی میان کابل و چین با استفاده از طیاره های شرکت هوایی آریانا صورت میگیرد

نشریۀ اندپندنت

  • نشریۀ بریتانیایی انلاین اندپندنت به آغاز پروازهای تجارتی چین به افغانستان توجه کرده می نویسد، مقامات گفته اند که پس از سه سال وقفه و به نشانه افزایش روابط دیپلوماتیک بین کابل و پیکنگ، چین پروازهای مستقیم تجارتی را با افغانستان از سر گرفته است.

نشریه از قول امام الدین احمدی، سخنگوی وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی طالبان می نویسد که هر چهارشنبه یک پرواز مستقیم از میدان هوایی بین المللی کابل به یکی از چهار میدان هوایی بین المللی شهر ارومچی در چین صورت خواهد گرفت.

به نوشتۀ اندپندنت این پرواز ها به فهرست ۲۰ یا ۳۰ پرواز موجود روزانه از افغانستان اضافه می شود و عواید بخش هوانوردی این کشور را افزایش می دهد. افغانستان از شرکت هوانوردی آریانا افغان برای پرواز هایی مستقیم به چین استفاده خواهد کرد.

نشریۀ بریتانیایی اندپندنت می افزاید، افغانستان با کشورهای روسیه، ایران، پاکستان، ازبکستان، کویت، قطر، عربستان سعودی و هند ارتباط هوایی دارد که همه آنها پس از سقوط کابل از ماه اگست 2021 میلادی بدست طالبان، به تدریج پروازهای مستقیم شان را با کابل از سر گرفتند، ولی به نوشتۀ نشریه، رژیم اسلامگرای تندرو طالبان، تا هنوز هیچ پرواز مستقیم یا ارتباطی به ایالات متحدۀ امریکا و یا کشورهای اروپایی نداشته است.

نشریۀ میل آنلاین

  • نشریۀ میل آنلاین به نقل از رئیس شورای مهاجرین ناروی می گوید، که زنان برای کار به موسسات غیردولتی در قندهار، بازخواهند گشت.

این نشریه براساس خبرگزاری اسوشیتدپرس، می نویسد که یان ایگلند رئیس شورای مهاجرین ناروی این موضوع را با طالبان در کابل و قندهار مطرح کرده است.

آقای ایگلند به روز پنجشنبه هنگام بازگشت به کشورش، از میدان هوایی بین المللی کابل به رادیو آزادی هم گفت که این بار با امیدهای فراوان افغانستان را ترک می کند. به گفتۀ ایگلند این امیدواری به خاطر آن به وجود آمده که مقامات طالبان به او گفته اند که ستراتیژی ملی کار و آموزش زنان افغان، به زودی نهایی خواهد شد.

یان ایگلند به روز های چهارشنبه و پنجشنبه در قندهار و کابل با مقامات طالبان گفتگو کرد.

طالبان در دسامبر گذشته زنان را از کار در سازمان ها و نهاد های غیر دولتی منع کردند.

میل آنلاین به نقل از آقای ایگلند می نویسد، زمانیکه زنان در قندهار به کار بروند، امید آن می رود که آنها بتوانند در سایر ولایات نیز کار کنند.

پس از تصرف کابل توسط طالبان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی، شورای مهاجرین ناروی با افغان های نیازمند در زمینه غذا، آموزش و خدمات صحی کمک می کند، اما پس از ماه دسمبر گذشته، زمانیکه کار زنان در موسسات غیر دولتی ممنوع شد، کمک های این شورا نیز کاهش یافته است.

در پایان این مقاله میل آنلاین می خوانیم که از ماه دسمبر، طالبان بارها به مقامات موسسات و نهادهای بین المللی که به افغانستان سفر کرده اند، گفته اند که تحریم های وضع شده بر موسسات غیر دولتی موقتی بوده، دایمی نیست.

XS
SM
MD
LG