لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۲۱

امیرخان متقی از جامعه جهانی خواستار رفع تحریم‌های وضع شده بر افغانستان شد


امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان، دیروز سه‌شنبه در مراسم فاتحۀ ۱۸ افغانی که در بلغاریا در مسیر رفتن به سایر کشورهای اروپایی به دلیل کمبود هوا در یک کانتینر جان دادند، از جامعه جهانی خواست که تحریم‌های وضع شده بر افغانستان را لغو کند تا افغان‌ها بتوانند به نیازهای‌شان دسترسی داشته باشند.

حافظ ضیاء احمد معاون سخنگوی این وزارت در توییتر خود بخشی از سخنان متقی را منتشر کرده است.

گفته می‌شود که این رویداد در ۱۷ فبروری اتفاق افتاده، اما پس از حدود سه ماه تاخیر، اجساد این افغان‌ها روز چهارشنبه هفتۀ گذشته، توسط یک پرواز شرکت هوایی آریانا افغان به کابل منتقل شد.

امیرخان متقی در گفتگو با اقارب این قربانیان، تحریم‌های بین‌المللی را دلیل مهم این تاخیر خواند. متقی در حالی خواستار لغو تحریم‌های بین‌المللی شده که این تحریم‌ها با عملکرد حکومت طالبان در ارتباط است.

جامعۀ بین‌المللی از طالبان خواستار احترام به حقوق همه مردم افغانستان به ویژه زنان و دختران افغان و ایجاد یک حکومت همه شمول است.

اما از تابستان ۲۰۲۱ میلادی زمانی که طالبان دوباره بر افغانستان تسلط یافتند، حکومت آنها بسیاری از خواست‌های جامعه بین‌المللی را نادیده گرفته است.

طالبان دختران را از رفتن به مکاتب متوسطه و لیسه منع کرده، زنان و دختران از آموزش در پوهنتون‌ها محروم شده اند.

با انجماد میلیاردها دالر از دارایی بانک مرکزی افغانستان در خارج، تحریم‌های وضع شده و به رسمیت شناخته نشدن حکومت طالبان، بحران بشری و اقتصادی در افغانستان بیشتر گسترش یافته است. گفته می‌شود که نبود فرصت‌های کاری و آینده مبهم، دلیل اصلی آنست که افغان‌ها از راه‌های خطرناک به سمت اروپا حرکت می‌کنند.

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجۀ حکومت طالبان، بار دیگر از همه افغان‌ها خواسته تا در صورت رفتن به خارج از راه‌های قانونی استفاده کنند:
"همه هموطنان این حق را دارند، چه از راه هوایی، چه از راه زمینی بروند، همه بنادر باز است. همه می‌توانند از راه‌های قانونی بروند، مسافرت کنند و پس بیایند. اما خود را در معرض خطر هایی قرار ندهند که خدا ناخواسته با رویداد هایی مانند بلغاریا مواجه شوند."

اگرچه متقی جزئیات بیشتر را در مورد حادثه در ایتالیا ارائه نکرده، اما با گذشت بیش از یک هفته از حادثۀ بلغاریا، در ۲۶ فبروری ده‌ها افغان در اثر غرق شدن یک کشتی پناهجویان در نزدیک سواحل جنوبی ایتالیا جان خود را از دست دادند.

حکومت ایتالیا دیروز گفت که عملیات جستجوی قربانیان این کشتی، را متوقف ساخت.

براساس خبرگزاری رویترز، این کشتی حامل حدود ۱۸۰ پناهجو در سواحل جنوب ایتالیا غرق شد و صرف ۸۰ تن جان به سلامت بردند.

به گفته مقامات ۴۸ جسد برای خاکسپاری به افغانستان، سایر اجساد به تونس، ایران، فلسطین و پاکستان منتقل شده و شماری هم در فنلند، جرمنی و ایتالیا دفن شده اند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG