لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۶ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۳۶

معصوم ستانکزی: پاکستان مانع آموزش دختران در افغانستان می‌شود؛ جمعیت علما رد کرد


محمد معصوم ستانکزی، رئیس پیشین امنیت ملی و رئیس هیئت مذاکره کنندۀ صلح نظام جمهوری مخلوع افغانستان
محمد معصوم ستانکزی، رئیس پیشین امنیت ملی و رئیس هیئت مذاکره کنندۀ صلح نظام جمهوری مخلوع افغانستان

یک مقام حکومت جمهوری پیشین و شماری از آگاهان امور سیاسی مدعی اند که پاکستان مانع آموزش دختران در افغانستان می‌شود.

محمد معصوم ستانکزی، رئیس پیشین امنیت ملی و رئیس هیئت مذاکره کنندۀ صلح نظام جمهوری مخلوع افغانستان ادعا کرده که هیئتی از حزب جمعیت علمای پاکستان به کابل و کندهار سفر کرده و به مقام‌های طالبان توصیه کرده که اگر به زنان اجازه آموزش دهند، تباه و برباد خواهند شد.

آقای ستانکزی بدون این که سندی ارائه کند، به روز یک‌شنبه در صفحۀ ایکس اش نوشته که این سفر هیئت سه نفره به رهبری صلاح‌الدین ایوبی از اعضای ارشد حزب جمعیت علمای پاکستان همزمان با سفر هیئت سازمان همکاری اسلامی به افغانستان صورت گرفته و افزوده که باید جلو این "منافقت‌ها" گرفته شود.

اما جمعیت علمای پاکستان با رد این ادعای ستانکزی می‌گوید که آنان مخالف آموزش و تحصیل دختران نیستند.

حافظ حمدالله، سخنگوی جمعیت علمای پاکستان به رادیو آزادی گفت که آنان هیچگاهی به حکومت طالبان مشوره نداده اند که مکتب‌ها و پوهنتون‌ها را به روی دختران ببندند:
"جمعیت علمای اسلام از آموزش زنان در پاکستان و تمام جهان حمایت می‌کند. برای تعطیل آموزش زنان و دختران در افغانستان مشوره نداده، بلکه برای باز کردن دروازۀ مکتب‌ها و پوهنتون‌ها به روی آنان مشوره داده است."

هیئت سازمان همکاری اسلامی اخیراً به افغانستان سفر کرد و در دیدار با شماری از مقام‌های حکومت طالبان از آنها خواسته که حق آموزش نباید از کسی گرفته شود و تأکید کرده که بر اساس آموزه‌های اسلام، آموزش برای تمام مردان و زنان الزامی است.

در اعلامیۀ این سازمان که به تاریخ ۶ سپتامبر منتشر شد، آمده که مولوی حبیب‌الله آغا، سرپرست وزارت معارف و مولوی ندا محمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان در پاسخ گفته اند که مشغول ارزیابی‌ها اند و هنگامی که فضای مصون برای دختران مساعد شود، حق آموزش به آنها داده خواهد شد.

در همین حال برخی از آگاهان نیز به این باورند، تازمانی که پاکستان به آموزش دختران در افغانستان اجازه ندهد، تلاش‌ها در این باره بی‌فایده است.

احمد سعیدی آگاه مسائل سیاسی
احمد سعیدی آگاه مسائل سیاسی

احمدی سعیدی، یکی از این آگاهان در صحبت با رادیو آزادی چنین ادعا کرد:
"رفت و آمد "هیئت همکاری اسلامی" فایده‌ای نمی‌کند، چون پاکستان و روحانیون در آن کشور طرفدار مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان هستند، هر زمان که پاکستان دستور بدهد که مکاتب را باز کنید، پس از آن امکان آن وجود دارد."

همچنان داکتر صلاح‌الدین سعیدی، یکی دیگر از آگاهان سیاسی در صحبت با رادیو آزادی گفت، رهبری طالبان هراس از این دارد که با اجازه دادن آموزش به دختران، حمایت شماری از حامیانش را در پاکستان از دست خواهد داد:
"حکومت طالبان آنچه را که منبر می‌گوید یعنی همان منبری که بر روان و افکار بخشی از طالبان مسلط است و متحدین طبیعی‌شان در پاکستان، آنهایی که مستقیماً در سقوط جمهوریت سهم داشتند، آیا از لحاظ تیوریکی رهبری طالب با همچو عملی پشتیبانی آنها را از دست خواهد داد؟ و رهبری طالب از آن می‌ترسد."

رادیو آزادی خواست دیدگاه بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت طالبان را در بارۀ این ادعا‌ها داشته باشد، اما او دستیاب نشد.

این ادعا ها در حالی صورت می‌گیرد که حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان نیز سال گذشته ادعا کرده بود که آموزش دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان بنابر دستور پاکستان منع شده است.

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در بیش از دو سال گذشته دختران بالاتر از صنف ششم اجازۀ رفتن به مکتب را ندارند و از ماه دسامبر پارسال به این‌سو از رفتن به پوهنتون‌ها هم منع شدند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG