لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۳۹

افزایش حاصلات زعفران در هرات؛ شرکت های صادر کننده در جستجوی بازار های بیشتر اند


زغفران هرات
زغفران هرات

همزمان با برگزاری هشتمین جشنواره گل زعفران در ولایت هرات، اتحادیه زعفران‌کاران افغانستان می‌گوید که حاصلات زعفران در این کشور افزایش یافته و امسال انتظار برداشت بیش از ۳۰ تُن زعفران را دارند.

این جشنواره دو روزه روز پنجشنبه در شهر هرات برگزار شده‌است.

بشیر احمد رشیدی رئیس این اتحادیه می‌گوید که امسال با آغاز دوباره فعالیت کارگوها و شرکت‌های باربری صادرات زعفران نیز بیشتر بوده است:

"در حال جمع‌آوری محصول هستیم که خوشبختانه امسال ما ان‌شاءالله بالغ بر ۳۰ تن زعفران خواهیم داشت، حمایت‌های خوبی از مؤسسات همکار و از آدرس ادارات ذیربط دولتی داریم که در همین راستا فعالیت دارند و خوشبختانه نسبت به سال گذشته امسال البته پیش از این فصل شاهد صادرات بیشتری بودیم."

زعفران افغانستان که به طلای سرخ شهرت دارد، در بازارهای جهانی مشتریان زیادی دارد.

زعفران هرات حالا شهرت جهانی دارد
زعفران هرات حالا شهرت جهانی دارد

شماری از زعفران‌کاران و مسئولان شرکت‌های زعفران در هرات هرچند از افزایش قیمت زعفران خرسند اند، اما هنوز هم بلند بودن هزینه صادرات و کاهش دسترسی به بازار جهانی را از چالش‌های عمده سد راه کاروبار شان عنوان می‌کنند.

آن‌ها می‌گویند که قیمت یک کیلو زعفران اکنون تا ۸۰ هزار افغانی است، درحالی‌که در گذشته نرخ آن تا یک کیلو به ۳۰ هزار افغانی کاهش یافته بود.

ابراهیم عادل مسئول شرکت مهتاب زعفران در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"مشکلات عمده‌ای که ما داریم دسترسی به ماشین آلات مدرن نداریم که زعفران را به آن صورتی‌که مشتریان ما خارج از کشور تقاضا می‌کنند، خواست آنان را برآورده کنیم، بازاریابی نداریم، دو سال راه‌ها بسته بود حالا راه‌ها باز شده و قیوداتی بر سر زعفران است، ما دسترسی به بازار جهانی کم داریم."

شفیقه عطایی مسئول شرکت زنان زعفران‌کار ولسوالی پشتون زرغون و از اشتراک کننده‌گان هشتمین جشنواره ملی گل زعفران افزون بر چالش‌های دیگر از کمرنگ بودن نقش زنان در نمایشگاه‌ها نیز شکایت دارد.

او به رادیو آزادی می‌گوید:

"مشکلاتی در بخش بازاریابی داریم، مشکلاتی در بخش صادرات زعفران داریم، قیمت‌ها را خیلی بالا بردند، از یک کیلو گل از ما ۲۰۰ تا ۲۵۰ دالر هزینه می‌گیرند، به یک کیلو زعفران که شما ببینید هزینه آن از قیمت‌اش بالا می‌رود و مشتری هم دیگر نمی‌خواهد، مشکلاتی در بخش نمایشگاه‌ها داریم که نقش خانم‌ها خیلی کمرنگ است."

شرکت های صادر کننده زعفران تلاش می کنند میزان صادرات را افزایش بدهند و بازار های بیشتری جستجو کنند
شرکت های صادر کننده زعفران تلاش می کنند میزان صادرات را افزایش بدهند و بازار های بیشتری جستجو کنند

این درحالی‌ست که شماری از مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات روز پنجشنبه در هشتمین جشنواره ملی گل زعفران به رسانه‌ها گفته اند که در ۸ ماه اخیر امسال بیش از ۲۱ هزار کیلو گرام زعفران به ارزش بیش از ۲۱،۵ میلیون دالر به عربستان، هندوستان، اسپانیا و دیگر کشورها صادر شده‌است.

بر اساس معلومات اتحادیه زعفران‌کاران افغانستان، فعلاً ۶۴ شرکت زعفران در این اتحادیه عضویت دارند و ۴۴ انجمن تولید زعفران نیز در هرات فعالیت می‌کنند.

این درحالی‌ست که در ماه اسد سال روان نیز شماری از شرکت‌های زعفران در گفتگو با رادیو آزادی از کاهش ۹۰ درصدی صادرات زعفران ابراز نگرانی کرده بودند.

آنان تحریم‌های جهانی، مشکلات در سیستم بانک‌داری، کاهش و یا قطع پروازها میان افغانستان و بسیاری از کشورها را از علت‌های اصلی کاهش صادرات زعفران افغانستان عنوان کرده بودند.

XS
SM
MD
LG