لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ حوت ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۱۳

برنامه جهانی غذا: برای کمک به ۷ میلیون افغان به ۸۴۰ میلیون دالر بودجه نیاز است


شماری از زنان نیازمند در قطار ایستاده اند تا کمک های غذایی از سوی برنامه جهانی غذا را به دست بیاورند. عکس از آرشیف
شماری از زنان نیازمند در قطار ایستاده اند تا کمک های غذایی از سوی برنامه جهانی غذا را به دست بیاورند. عکس از آرشیف

برنامۀ جهانی غذا می‌گوید که در شش ماه آینده به ۸۴۰ میلیون دالر کمک مالی نیاز دارد تا به حدود ۷ میلیون فرد بیشتر نیازمند در افغانستان کمک کند.

برنامۀ جهانی غذا روز شنبه در گزارشی اعلام کرده که در ماه اکتبر توانسته است تنها به ۴.۴ میلیون نیازمند در افغانستان مواد غذایی و پول نقد کمک کند.

در این گزارش آمده است که در این میان ۲ میلیون تن کمک‌های غیر نقدی دریافت کردند و ۱ میلیون نفر حواله‌های نقدی به شمول برخی از مواد اولیۀ زمستان را دریافت کردند.

گزارش می‌افزاید که بخش دیگر این کمک‌ها شامل ارائۀ مواد تغذیه برای زنان شیرده و باردار، کودکان شیر خوار و برخی اطفال مکتب می‌شود.

برنامۀ جهانی غذا می‌گوید که در تلاش است تا در صورت تأمین منابع مالی، به ۶.۵ میلیون نفر در ۳۸۶ منطقۀ افغانستان در طول زمستان کمک غذایی کند.

این در حالی است که با رسیدن فصل سرما شماری از افراد نیازمند در کابل می‌گویند که توان خرید مواد اولیه زندگی‌شان را ندارند.

محمد یک تن از افراد نیازمند در شهر کابل به رادیو آزادی می‌گوید که او تنها نان‌آور خانواده‌اش است، اما کار روزمزد او کفاف نیازمندی‌های او و خانوادش را نمی‌کند:
"پایم معیوب است، خودم در چهاراهی پنجصد فامیلی کراچی‌وانی می‌کنم، مشکل من بسیار زیاد است، من امروز تا حال ده افغانی کار نکردیم که بروم تا خانه که کرایۀ موتر بدهم."

یک زن نیازمند دیگر در کابل که نخواست نامش در گزارش ذکر شود در صحبت با رادیو آزادی گفت:
"آرد ندارم، روغن نداریم. جگرخونی زیاد است. زمستان آمد، چوب و هیزم و زغال نداریم. می‌خواهم برایمان کمک صورت بگیرد."

آرشیف - توزیع پول نقد از سوی برنامه جهانی غذا به خانواده های نیازمند در ولایت هرات
آرشیف - توزیع پول نقد از سوی برنامه جهانی غذا به خانواده های نیازمند در ولایت هرات

این افراد در حالی از ناتوانی اقتصادی‌شان صحبت می‌کنند که برنامۀ جهانی غذا در گزارش‌ اخیرش به افزایش شمار افراد نیازمند به دلیل زلزلۀ مرگبار در هرات، فشارهای اقتصادی و بازگشت مهاجران به کشور اشاره کرده است.

این در حالی است که بر اساس آمار قبلی دفتر هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا)، در حال حاضر ۲۹.۲ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

اوچا اما افزوده که اخراج صدها هزار مهاجر بدون اسناد افغان از کشورهای همسایه از جمله پاکستان بر شمار نیازمندان در زمستان پیش‌رو خواهد افزود.

پاکستان روند اخراج بیش از ۱.۷ میلیون مهاجر فاقد اسناد افغان را آغاز کرده و برخی از آنان پس از اخراج از پاکستان به رادیو آزادی گفته اند که تمام دار و ندارشان در پاکستان باقی مانده و با دست خالی به کشور بازگشته اند و نیاز اشد به کمک‌های بشردوستانه دارند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG