لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ ثور ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۰۳

سه مقام بلند پایه امریکایی برای بحث درمورد وضعیت مهاجرین٬ به پاکستان سفر میکنند


تعدادی از خانواده های مهاجر افغان که در پاکستان منتظر انتقال به ایالات متحده اند
تعدادی از خانواده های مهاجر افغان که در پاکستان منتظر انتقال به ایالات متحده اند

سه مقام بلند‌پایهٔ وزارت خارجهٔ ایالات متحدۀ امریکا برای گفتگو با مقام‌های پاکستانی و سایر نهادها در مورد پناهجویان افغان مقیم این کشور که متقاضی ویزای مهاجرت ایالات متحده هستند، به پاکستان می‌روند.

از میان این سه مقام،‌ سفر جولیتا والس نویس، معاون امور اتباع و مهاجرین در وزارت خارجهٔ امریکا به اسلام‌آباد روز دوشنبه تنظیم شده است.

وزارت خارجهٔ امریکا طی یک اعلامیه به تاریخ اول دسامبر نوشته است که بانو نویس الی تاریخ ۷ام دسامبر با مقام‌های حکومتی، غیرحکومتی و نمایند‌گان سازمان‌های بین‌المللی در پاکستان در مورد افغان‌هایی که در ایالات متحده و کشورهای دیگر در پاکستان اقامت دارند، صحبت کند.

در این اعلاعیه هرچند جزئیات بیشتر داده نشده، اما از زمانی که حکومت موقت پاکستان روند بازداشت مهاجرین و پناهجویان فاقد اسناد افغان را آغاز کرده است، ایالات متحده یک نامۀ معافیت برای آن دسته از افغان‌هایی که پرونده‌های پناهنده‌گی به ایالات متحده را دارند، فرستاده تا پولیس پاکستان آن‌ها را اخراج نکنند.

پاکستان روند بازداشت و اخراج مهاجرین افغان را همچنان ادامه داده است
پاکستان روند بازداشت و اخراج مهاجرین افغان را همچنان ادامه داده است

سفارت ایالات متحدۀ امریکا در اسلام آباد نیز با اعلام یک شماره واتساپ از افغان‌هایی واجد شرایط خواسته است تا در صورت روبه‌رو شدن با مشکل با این شماره تماس بگیرند.

اما با این همه برخی از پناهجویان افغان شکایت دارند که پولیس پاکستان آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

به نظر می‌رسد که همین نگرانی‌ها مقام‌های بلندپایهٔ ایالات متحده امریکا را مجبور به سفر به پاکستان کرده باشد.

پاکستان روند اخراج مهاجران فاقد اسناد افغان از این کشور را از اول ماه اکتوبر آغاز کرده و تاکنون بیش از ۴۰۰هزار مهاجر افغان از این کشور به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

تام ویست نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان
تام ویست نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان

همزمان روزنامهٔ اکسپرس تریبون پاکستان نوشته است که تام ویست، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان نیز به تاریخ ۷‌ام دسامبر به پاکستان سفر خواهد کرد و پس از آن الیزابت هرست- معاون نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای پاکستان، به تاریخ ۹ام ماه دسامبر به پاکستان سفر خواهد کرد.

به شمول اخراج مهاجران افغان، ظاهراً اخیراً روابط حکومت پاکستان و حکومت طالبان به دلیل آنچه که حکومت پاکستان عدم برخورد جدی طالبان با افراد تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) در افغانستان عنوان می‌کند، تیره شده است.

اما حکومت طالبان گفته است، آن‌ها مسئول ناامنی کشورهای دیگر نیستند و ناامنی در پاکستان را مسلهٔ داخلی این کشورعنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG