لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۱۴

وضعیت نامعلوم ژولیا پارسی؛ « طالبان وی را بار دیگر از شفاخانه به زندان منتقل کرده اند»


ژولیا پارسی که در کابل توسط طالبان بازداشت و زندانی شده است
ژولیا پارسی که در کابل توسط طالبان بازداشت و زندانی شده است

فعالان حقوق زن در افغانستان می گویند که ژولیا پارسی، عضو رهبری جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان که پس از شکنجه در زندان طالبان به شفاخانه منتقل شده بود، دو باره به زندان ریاست چهل اداره امنیت ملی، بازگردانده شد.

آنها گفتند که این رویداد هفته قبل رخ داد، اما اکنون موضوع علنی شده است.

لیلا بسیم ، یکی از اعضای جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان شام دوشنبه (۴ دسمبر) به رادیو آزادی گفت که خانواده خانم پارسی از انتقال او به شفاخانه خبر داشت، اما نخواست که موضوع به رسانه ها انعکاس یابد:

« چون از نگاه روحی شدیداً صدمه دیده بود، خانواده به خاطر اینکه امکان ملاقات را از دست ندهند، نه خواست، موضوع رسانه یی شود که رسانه یی شد. این حادثه هفته گذشته اتفاق افتاده بود و پس از یک هفته دو باره به ریاست چهل انتقال یافت.»

مدافعان حقوق زنان ادعا میکنند که ژولیا پارسی همراه با ندا پروانی، منیژه صدیقی و تعداد زنان معترض دیگر در زندان های حکومت طالبان به سر میبرند.

ندا پروانی یکی از زنانی که در کابل بازداشت و در زندان طالبان بسر می برد
ندا پروانی یکی از زنانی که در کابل بازداشت و در زندان طالبان بسر می برد

همزمان، مینه رفیق یکی دیگر از فعالان حقوق زن در افغانستان نیز تأیید کرد که ژولیا پارسی بر اثر شکنجه برای تداوی به شفاخانه منتقل شده بود. او گفت:

«از کابل به ما خبر دادند که وضعیت روحی و جسمی او به خاطر شکنجه روحی و جسمی که طالبان به او داده، خوب نیست و به شفاخانه منتقل شده، اما هیچکس به ما نام شفاخانه را نگفت که کجا و کدام شفاخانه. هیچ کسی به ما نمی گوید. اصلاً حالتش خوب نیست. »

سخنگویان طالبان برای روشن شدن این ادعاها به پرسش های رادیو آزادی پاسخی ندادند و آنها تا هنوز بازداشت این زنان را هم تأیید نکرده اند.

فعالان حقوق بشر، ملل متحد و چندین دولت از حکومت طالبان خواسته اند تا فعالان زن را از زندان آزاد کند و به حقوق زنان و دختران افغان احترام بگذارد.

امینه محمد معاون سر منشی سازمان ملل متحد
امینه محمد معاون سر منشی سازمان ملل متحد

امینه محمد معاون سر منشی سازمان ملل متحد در اجلاس سازمان همکاری اسلامی در عربستان سعودی در پانزدهم ماه عقرب گفت که که محدودیتهای شدید طالبان و محرومیت از حقوق زنان در افغانستان باید به گونۀ فوری مورد رسیدگی قرار گیرد.

حقوق زنان و بازداشت فعالان مخالف حکومت طالبان موضوعاتی اند که کشور های غربی همواره از حکومت طالبان انتقاد کرده اند.

این و سایر موارد نقض حقوق بشر از جمله عواملی اند که حکومت طالبان را هیچ کشوری در جهان به رسمیت نشناخته است.

XS
SM
MD
LG