لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ ثور ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۳۱

امیرخان متقی: اسلام آباد از گفتگوها با تحریک طالبان پاکستان عقب نشینی کرد


امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان
امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

یک سناتور پاکستان به نام مشاهد حسین ادعا می‌کند که امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان به او گفته است که حکومت موقت پاکستان و تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) با میانجی‌گری آنها به توافق نزدیک شده بودند، اما اسلام‌آباد از این گفت‌وگوها عقب نشینی کرد.

روزنامۀ اکسپرس تریبیون روز دوشنبه در گزارشی به نقل از مشاهد حسین گزارش داده است که متقی این اظهارات را به گونۀ غیررسمی در حاشیۀ نشستی در بارۀ فلسطین در تهران به وی گفته است.

به گفته مشاهد حسین، امیرخان متقی به وی گفته است که بسیاری از مسائل بین تحریک طالبان پاکستان و اسلام‌آباد حل شده بود، اما "تی تی پی" خواستار جدا شدن مناطق قبایلی از حکومت فدرال شد و حکومت پاکستان از این توافق عقب نشینی کرد و به همین دلیل بحران ایجاد شد.

وزارت خارجۀ حکومت طالبان به سوال رادیو آزادی در این مورد پاسخ نداد، اما حکومت طالبان پیش از این تأیید کرده است که در گفت‌وگوهای تحریک طالبان پاکستان و حکومت آن کشور در کابل میانجی‌گری کرده است.

این در حالی است که حکومت موقت پاکستان مذاکره با تحریک طالبان پاکستان را رد کرده و همواره گفته که آنان باید قانون اساسی پاکستان را بپذیرند، سلاح‌های خود را به زمین بگذارند و تسلیم حکومت شوند.

حکومت موقت پاکستان همچنان عدم جدایی مناطق قبایلی از حکومت فدرال را خط سرخ خود خوانده است.

حکومت پاکستان به ویژه جان اچکزی، وزیر موقت اطلاعات بلوچستان شماری از فرماندهان طالبان را بدون ذکر نام‌شان به حمایت از تحریک طالبان پاکستان متهم کرده و همچنین مدعی شده است که از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می‌شود.

اما حکومت طالبان این ادعاها را رد کرده و افزوده که خاک افغانستان امن است.

به نظر می‌رسد که روابط حکومت طالبان و حکومت موقت پاکستان تقریباً با ابراز همین نوع اظهارات تیره شده است.

اکسپرس تریبیون به نقل از مشاهد حسین، سناتور پاکستان نوشته است که در گفت‌وگو با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان بر گفت‌وگو برای حل مشکلات جاری میان افغانستان و پاکستان تأکید کرده است.

زهرا بلوچ، سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان نیز روز اول دسمبر در گفت‌وگو با رسانه‌ها تأیید کرده بود که مذاکرات خود را با حکومت طالبان در مورد تروریسم و امنیت آغاز کرده اند.

او بدون ارائه جزئیات گفت که این گفت‌وگوها اطلاعات استخباراتی آنها را ارتقا می‌دهد و اکنون نمی‌خواهد جزئیات بیشتر در این مورد ارائه کند.

اما پس از حملۀ انتحاری به نیروهای پاکستان در ۲۶ نوامبر، رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که وزارت خارجۀ پاکستان از حکومت طالبان خواسته است تا پناهگاه‌های تروریست‌ها در افغانستان را از بین ببرد و حافظ گل بهادر، یکی از رهبران تحریک طالبان پاکستان را بازداشت کند و به آنها بسپارد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در مصاحبه با تلویزیون ملی تحت کنترل آنها گفت که این حملات ربطی به افغانستان ندارد و آنها پیشنهاداتی را که پاکستان به آنها داده است، بررسی خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG