لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۵:۳۸

جان اچکزی: سیاست دوگانه حکومت طالبان دیگر قابل تحمل نیست


جان اچکزی، وزیر موقت اطلاعات ایالت بلوچستان پاکستان
جان اچکزی، وزیر موقت اطلاعات ایالت بلوچستان پاکستان

جان اچکزی، وزیر موقت اطلاعات ایالت بلوچستان پاکستان ادعا می‌کند که حکومت طالبان از سازمان دهند‌گان حملات هراس‌افگنی در پاکستان حمایت می‌کند.

او روز شنبه در یک نشست خبری گفت، آن‌ها در پیوند به این موضوع چندین بار به سطح وزارت امور خارجه اسناد و شواهد خود را به حکومت طالبان سپرده‌اند، اما به گفتهٔ او، طالبان سیاست دو گانه در پیش گرفته اند که دیگر برایشان قابل تحمل نیست.

او در مورد عواقب بد این حمایت هشدار نیز داد:
"مراکز این مردم (هراس افگنان) آن‌جا است، به آن‌ها اسلحه داده می‌شود، شماری از فرماندهان طالبان به آن‌ها کمک می‌کنند، همچنان تبع افغان که از ولایت هلمند بود و در حملات منطقه تانک دست داشت برادرش در کندهار یک فرمانده کلان است، بناءً در این رابطه نزد ما اسناد و شواهد موجود است، خواست ما این است که هراس افگنان پاکستانی را به ما تسلیم کنند."

حکومت طالبان تا کنون در مورد این اظهارات وزیر موقت اطلاعات بلوچستان واکنش نشان نداده است، اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان روز چهارشنبه پس از حمله در دیرهٔ اسماعیل خان گفت، این حمله هیچ ربطی به افغانستان ندارد.

وزیر موقت بلوچستان نیز پس از حمله بر دیرهٔ اسماعیل خان در صفحهٔ ایکس خود خواستار حملات هوایی و عملیات ویژه در افغانستان، اخراج همه مهاجران افغان و بستن تمامی دروازه‌های پاکستان با افغانستان شده بود. او همچنان بخاطر از بین بردن القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی پیشنهاد کرده بود تا به طیاره بی‌سرنشین امریکا پایگاه داد شود، اما او این نوشتهٔ خود را دوباره حذف کرد.

با افزایش حملات هراس‌افگنی و ناامنی در پاکستان، اخیراً شمار زیادی از مقام‌های پاکستانی انگشت انتقاد را به حکومت طالبان گرفته اند و می‌گویند که این حملات با استفاده از خاک افغانستان صورت می‌گیرد، اما حکومت طالبان در واکنش به این اظهارات گفته‌ که افغانستان مسئول ناکامی امنیتی هر کشور در منطقه نیست.

بر اساس گزارش‌ها، همین دیدگاه‌های متفاوت سبب شده است تا روابط میان حکومت طالبان و حکومت پاکستان تیره شود.

در همین حال برخی از رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که ملا فضل‌الرحمن، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان برای بهبود این تیر‌گی روابط حکومت طالبان با حکومت پاکستان میانجی‌گری می‌کند.

این در حالی‌ است که در اعلامیۀ منتشر شده از سوی این حزب نوشته شده است که روز شنبه حکومت طالبان ملا فضل‌الرحمن را دعوت کرد تا به کابل سفر کند.

به اساس گزارش‌ رسانه‌های پاکستانی، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام، با مقام‌های طالبان بر حل مشکلات حکومت طالبان و پاکستان به خاطر تحریک طالبان پاکستان تلاش خواهد کرد.

پاکستان پس از آن حکومت طالبان را به حمایت از طالبان پاکستانی متهم کرد که حکومت طالبان در کابل از گفت‌وگوهای صلح میان حکومت پاکستان و تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) میانجی‌گری کرد.

XS
SM
MD
LG