لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۵۹

حکومت طالبان: حقوق متقاعدین بزودی پرداخت می‌شود


ریاست خزینه تقاعد در شهر کابل. عکس از آرشیف
ریاست خزینه تقاعد در شهر کابل. عکس از آرشیف

شماری از متقاعدین در افغانستان می‌گویند که با رسیدن فصل زمستان با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و توان تأمین مخارج و نیازمندی‌های زندگی‌شان را ندارند.

این متقاعدین به رادیو آزادی گفتند، بیش از دو سال می‌شود که حقوق تقاعدی‌شان را دریافت نکردند و با وجود بارها شکایت هنوز هم به مشکلات‌شان رسیدگی نشده است.

شیرزاد، یکی از متقاعدین در کابل که ۵ سال پیش بازنشسته شده، می‌گوید، او سال‌ها در افغانستان خدمت کرده و مالیه پرداخته است و اکنون که بازنشسته شده است، حقوق قانونی خود را دریافت نمی‌کند:
"مدت ۵ سال می‌شود که تقاعد کردیم. فقط سال اول پول خود را دریافت کردیم و پس از آن هیچ معاش برای ما داده نشده است. با وجود اینکه حق مسلم ما است، ماهوار از معاش ما کم می‌شد و به حساب دولت اضافه میشد. اما ما نمی‌توانیم حقوق خود را دریافت کنیم."

محمد زمان، یکی دیگر از متقاعدین به رادیو آزادی می‌گوید، پس از تقاعد برایشان فضای کاری مساعد نیست و مجبور هستند که با پول کمکی و یا هم قرض نیازمندی‌های روزمرۀ خانواده‌اش را تأمین کند:
"امسال سومین سال است که معاش تقاعدی خود را دریافت نکردم. بسیار با مشکلات روبرو استم. اگر اولادهایم که در بیرون از افغانستان هستند کمک نکنند، نمی‌دانم چکار کنم. من از دولت تا اکنون هیچ کمکی دریافت نکردم."

یکی دیگر از متقاعدین که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، نیز از وضعیت مشابهی شکایت می‌کند:
"هیچ کاری کرده نمی‌توانم. وضعیت زندگی ما بسیار به حالت بدی است. تنها به گیلاس آب جوش اتکا کردیم."

این در حالی است که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان اخیراً در یک سپیس در صفحۀ ایکس "توییتر سابق" بی‌بی سی مدعی شده که تمامی مراحل قانونی پرداخت معاش متقاعدین تکمیل شده و به زودی معاش آنان پرداخت خواهد شد.

او گفت که قانون پرداخت حقوق متقاعدین اصلاح شده و به زودی از طرف وزارت عدلیه‌شان تطبیق خواهد شد.

پیش از این هم شمار زیادی از متقاعدین در گفت‌وگو با رادیو آزادی از پرداخت نشدن حقوق‌شان و مواجه بودن با مشکلات شدید اقتصادی شکایت کرده بودند.

افندی سنگر، رئیس انجمن متقاعدین افغانستان چندی پیش به رادیو آزادی گفته بود که حکومت طالبان به خواست آنان در باره پرداخت حقوق متقاعدین، پاسخ نداده است.

افندی تعداد متقاعدین در افغانستان را نزدیک ۱۷۰ هزار تن گفته بود.

سن قانونی تقاعد در افغانستان ۶۵ سال است.

پس از بازنشستگی، هر کارمند سابق سالانه زیر نام حقوق تقاعد، پول دریافت می کند. بعد از وفات، همان پول به همسر یا شوهر کارمند داده می‌شود و در صورت وفات آن‌ها، حقوق سالانه تقاعد تا سن هجده سالگی به فرزندان زوج داده می‌شود.

XS
SM
MD
LG