لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۳۷

وضعیت اسفبار کودکان خانواده های زلزله زده در هرات؛ هزاران تن به کمک نیاز دارند


کودکان خانواده های زلزله زده در ولایت هرات
کودکان خانواده های زلزله زده در ولایت هرات

ملل متحد می‌گوید با گذشت سه ماه از زلزله های هرات ده ها هزار کودک آسیب دیده هنوز هم به کمک نیاز دارند.

صندوق کودکان ملل متحد می‌گوید فضای قریه های آسیب دیده غم انگیز است و از درد و رنج حکایت می‌کند.

مروۀ سیزده ساله یکی از کودکان زلزله زده در هرات است که در کنار دو خواهر کوچک‌تر خود در خانواده پنج نفری در یکی از قریه های ولسوالی زنده جان زندگی سرد زمستان را سپری می‌کند.

او در بارۀ دشواری های زندگی خود به رادیو آزادی چنین گفت:

"اینجا خیلی سرد است، شب هم نمی توانیم بخوابیم، نمی توانیم تحمل کنیم، این خواهرک خرد من است کوخه (سرفه) می کند، شب که می شود رویش یخ می‌کند، بینی اش یخ می‌کند، خیلی قغ (چیغ) می‌کشه، کودکان گریه می‌کنند. اینها را یخ می‌زند خیمه ها خیلی سرد است."

یونیسف کمک هایی را در ماه های گذشته به کودکان زلزله زده در ولایت هرات فرستاده است
یونیسف کمک هایی را در ماه های گذشته به کودکان زلزله زده در ولایت هرات فرستاده است

این تنها مروه نیست که با چنین روزگاری دچار شده ، صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" می‌گوید تقریباً صد هزار کودک آسیب دیده از زلزله ها در غرب افغانستان به کمک ها نیاز شدید دارند.
فران اکیزا نماینده این سازمان در افغانستان می‌گوید خانواده ها همه چیز خود را در زلزله از دست دادند.

گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول وی می افزاید که اطفال سعی می‌کنند با آسیب ها و صدمه های روانی زلزله کنار آیند، مکاتب و مراکز صحی که کودکان به آنها نیاز دارند یا به گونه تخریب شده که قابل بازسازی نیست و یا کاملاً از بین رفته است.

آقای اکیزا می‌گوید که با وجود این همه مشکلات کودکان از سردی زمستان نیز رنج می‌برند، کودکان و خانواده های بیجاه شده شبانه در شرایط تهدید کننده زندگی را بسر می‌برند و چیزی برای گرم نگه داشتن سرپناه های موقت خود ندارند.

یونیسف خواستار کمک عاجل ۱.۴ میلیارد دالر برای رسیدگی به نیاز های بشری اساسی ۱۹.۴ میلیون نفر یا نصف نفوس در افغانستان شده است.

یونیسف می‌افزاید که ناتوانی حکومت طالبان در سرمایه گذاری در خدمات عامه یکی از عوامل بدتر شدن خدمات اساسی شده و با در نظر داشت این وضعیت جوامع آسیب پذیر به مشکل می‌توانند خود را از صدمات برهانند و یا در برابر آن مقاومت کنند.

دانیل تیم یک مسئول دیگر یونیسف در افغانستان به آسوشیتدپرس گفته که مکتب ها، خانه ها، تاسیسات صحی و سیستم های آبرسانی از بین رفته اند.

وی گفته که کمک های کنونی کافی نیست و باید این جوامع یکبار دیگر به پای خود بایستند.

زلزله های پی هم هرات خانه های زیادی را ویران کرده و تعداد زیادی از مردم هنوز هم در زیر خیمه ها زنده گی می کنند
زلزله های پی هم هرات خانه های زیادی را ویران کرده و تعداد زیادی از مردم هنوز هم در زیر خیمه ها زنده گی می کنند

فران اکیزا مسئول یونیسف با قدردانی از جهت های تمویل کننده و شرکا می‌گوید که این سازمان توانست که به کمک آسیب دیدگان در هرات بشتابد و به نیازمندی های کودکان و خانواده های آنها رسیدگی کند ولی به کمک بیشتر نیاز است.

این در حالی است که در این اواخر به برخی از آسیب دیدگان زلزله های هرات خانه های که از سوی موسسات خیریه داخلی و خارجی و حکومت محلی ساخته شده است، توزیع شد.

زلزله هفتم اکتبر به قوت ۶.۳ درجه ریشتر ولایت هرات را تکان داد که سپس یک زلزله دیگر به تاریخ یازدهم اکتبر در این ولایت به وقوع پیوست.

این زلزله ها بیش از هزار کشته به جا گذاشت. یونیسف اعلان کرد که اکثریت قربانیان زلزله در ولسوالی های زنده جان و انجیل را زنان وکودکان تشکیل می‌دهند و حدود ۲۱ هزار خانه ویران شده است.

XS
SM
MD
LG