لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ ثور ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۰۷

حکم اعدام از سوی طالبان در غزنی اجرا شد؛ دو تن در محضر عام تیرباران شدند


تصویر آرشیف: مردم در غزنی به تماشای اجرای یک حکم اعدام حضور یافته اند
تصویر آرشیف: مردم در غزنی به تماشای اجرای یک حکم اعدام حضور یافته اند

حکومت طالبان دو نفر را که به قتل متهم بودند و از دیر مدتی به این طرف زندانی بودند٬ در محضر عام در ولایت غزنی اعدام کرد.

بر اساس اعلامیه ستره محکمه حکومت طالبان که روز پنجشنبه در صفحه ایکس (تویتر سابق) منتشر شده آمده که حکم به گفته آن‌ها "قصاص" این افراد به روز پنجشنبه در استدیوم فوتبال قریه علی لالا مرکز غزنی با حضور شماری از مقامات حکومت طالبان و تعداد زیادی از مردم عام اجرا شده‌است.

اعلامیه افزوده که اعدام شده‌گان سید جمال‌الدین و گل خان نام داشتند که یکی از آن‌ها هشت سال پیش و دیگری دو سال پیش دو تن را با چاقو کشته بودند.

بر اساس اعلامیه ستره محکمه حکومت طالبان هر دو نفر توسط محاکم سه گانه به اعدام محکوم شدند که بعداً ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان نیز این حکم را تأیید کرده است.

تصویر آرشیف: ساختمان ستره محکمه افغانستان
تصویر آرشیف: ساختمان ستره محکمه افغانستان

رادیو آزادی نمی‌تواند به گونه مستقل چگونگی روند محاکمه این دو تن و این‌که آیا آنان فرصت دفاع از خود را داشته اند یا خیر، تأیید کند.

بر اساس اعلامیه ریاست اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در غزنی، مقامات طالبان در این ولایت یک روز پیش از این از مردم خواسته بودند تا به محل اعدام بیایند، اما آن‌ها هیچ وسیله الکترونیکی با خود نبرند.

مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی به خبرنگار رادیو آزادی در منطقه گفتند که هر دو تن از سوی اعضای خانواده‌های مقتولین هدف گلوله قرار گرفتند.

یکی از شاهدان عینی که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نام‌اش در این گزارش منتشر شود نیز به رادیو آزادی گفت که هر دو نفر در مقابل چشمان آنان مورد تیراندازی قرار گرفتند:

"وقتی به استدیوم فوتبال رفتیم، پس از جمع شدن تماشاگران، دو نفر را آوردند، به یکی از آن‌ها هشت مرمی و به دیگری شش مرمی شلیک کردند."

نمایی از مرکز ولایت غزنی
نمایی از مرکز ولایت غزنی

این سومین مورد و چهارمین اعدام در ملاء عام پس از حاکمیت مجدد حکومت طالبان در افغانستان است.

پیش از این، طالبان در ماه جون سال ۲۰۲۳ یک نفر را به اتهام قتل پنج نفر در لغمان در ملاء عام اعدام کردند.

به همین ترتیب، در ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ نیز یک نفر در ولایت فراه در مقابل صدها تماشاچی به اتهام قتل اعدام شد.

هرچند حکومت طالبان می‌گوید که با عملی ساختن این اعدام‌ها دستور شرعی را اجرا کرده‌است، اما نهادهای مختلف حقوق بشری بین‌المللی پیش از این همواره علناً اعدام علنی و دره زدن افراد در محضر عام را نقض حقوق بشر خوانده اند.

XS
SM
MD
LG